Adet Düzensizliği

Adet düzensizliği kadınlarda en sık görülen problemlerin başında gelir. Ama adet döngüsünün düzensiz olduğuna karar verebilmek için önce normal bir adet döngüsü nasıl olmalıdır onu bilmeliyiz. Bir adet döneminin başlangıcından bir sonraki adet döneminin başlamasına kadar geçen süre ortalama 21-35 gün arasıdır. 28 gün ideal olarak kabul edilir ama 28 güne yakın günler de bir problem oluşturmaz. Sağlıklı bir adet kanaması 8 günü geçmemelidir. 8 günün aşağısındaki kanamalar da bir sorun teşkil etmez. Kanamalar genelde 3-7 gün arasında kadından kadına farklılık gösterebilir.Kadın günde 2 ya da 3 ped değiştirmeli ve kanında pıhtı bulunmamalıdır. Tüm bu durumlar sağlıklı bir adet dönemi yaşandığının göstergesidir. Bu durumlar dışındaki periyotlar bir düzensizlik olduğunun göstergesidir. Şunu da belirtmekte yarar var ki adet görmeye yeni başlayan bir kadında ilk bir iki yıl adet düzensizliği olması normaldir. Bir iki yıldan sonra vücut kendi sistemini kurar ve kanama düzeni o şekilde devam eder. Peki bu adet düzensizlikleri niye yaşanır? Aslında adet düzensizliği oluşmasında pek çok sebep var ama en bilinen ve en sık görülenlerden bahsedecek olursak:

  1. Hormonal değişiklikler

Yumurtalıklardan hormonlar salgılanır ve bu hormonların salgılanmasında oluşan bir bozukluk gecikmeye sebep olabilir. Ayrıca tiroid bezinde gözlenilen hormanal bozukluklar da adet gecikmesine sebebiyet verir.

 

  1. Kadın üreme organının yapısındaki anatomik değişiklikler

İyi huylu tümör olarak kabul gören myom oluşumu adet gecikmesine neden olur. Adenomyozis yani rahim duvarının kalınlaşması durumu da gecikmeye neden olan bir diğer sebeptir. Rahim zarından oluşan polipler ya da kullanılan spiraller gecikmeye neden olan başlıca diğer sebepler arasındadır.

  1. Kullanılan ilaçlar

Doğum kontrol hapları,kan inceltme özelliği olan ilaçlar ve antidepresanlar

  1. Aşırı kilo alma ya da aşırı kilo kaybetme
  2. Stres
  3. Aşırı egzersiz ve spor
  4. Diyabet (şeker hastalığı)
  5. Rahim kanseri
  6. Gebeyken düşük yaşama ya da dış gebelik oluşması
  7. Rahim kanseri

Peki adet düzensizliğinin tedavisi nedir?

Yaşanılan adet problemlerinde öncelikle jinekolojik muayeneden geçilir. Doktor isteğine göre ultrasonografik muayene yapılır ve yumurtalıklardan ve vücuttaki diğer bölgelerden salgılanan hormonların ölçümü yapılır.

Tüm bu muayeneden önce bir doktora danışmadan adet düzenleyici haplar kullanmak kesinlikle tavsiye edilmez.

Adet düzensizliğinizi belirlemek için öncelikle bir takvim tutmalısınız. Adetinizin başladığı ve sonlandığı gün, gün gün ne kadar ve ne sıklıkla ped değiştirdiğiniz gibi konular bir sorununuzun olup olmadığı konusunda size yol gösterecektir.

Adet Düzensizliği

Benzer Konular

Yorumlar (0)