Ağız ve Diş Sağlığı

Her hastalık için bir tedavi yöntemi olduğu gibi ağız ve diş sağlığı için de farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır. Her hastalık vücudun farklı organlarını etkilediği gibi ağız ve dişlerde meydana gelen hastalıklar da insan vücudunun farklı organlarının sağlığını doğrudan veya dolaylı olarak etkiler.

Bunun yanında sigara ve tütün kullanımının yaygın olduğu günümüzde, yanlış beslenme ve ağız ve diş sağlığına gereken önem ve özenin gösterilmemesi ve de diş hekimi kontrolüne bilinçsizce veya korkudan gereken önemin verilmemesi ağız ve diş hastalıklarına yol açmaktadır.

Sağlıklı diş ve diş etleriniz yoksa daha sık hastalanırsınız ve dahası dişinizde gizlenmiş bir enfeksiyon maazallah kalbinizi, böbreklerinizi veya damarlarınızı hasta edebilir.

Ağız ve diş sağlığı için çok küçük yaşlarda bu alışkanlıkları kazandırmak gerekmektedir. Günde 2 defa dişlerimizi fırçalamazsak ağzımızdaki artıkların bir süre sonra dişlerimizin üzerine tutunduğunu görmemiz mümkündür. Bu tutunmalar ortalama 12 saat sonra plak halini alırlar. Plak halini alan bu tutunmalar ilerleyen süre zarfı içerisinde fırçalama ile temizlenmeyecek duruma gelir katılaşır ve kalıcı bir hal alırlar. Bu hal hem çirkin bir görüntüye, her şeyden öncesi sağlıksız bir ağız ve diş yapısına neden olur. Ve bu oluşan plak mikroplar için ağız içinde bir besin yuvası haline gelir. Ve nihayetinde dişin minesini tahrip ederler. İlerlemeden bu aşamada tespit edilmeleri durumunda geri dönüştürülmeleri hekim yardımıyla kolay olmaktadır. Ancak dişte bir çukur oluşmaya başlamışsa geri dönüşümü olmayan bir yola girilmiş demektir.

 

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI İÇİN ÖNERİLER

Yılda en az bir kez diş doktoru muayenesine gitmeliyiz.

Kalsiyum içeren yiyecekler tercih etmeliyiz.

Şeker yemekten kaçınmalıyız

En azından şekerli bir şey yediğinizde ağzınızı çalkalamanız bile önemli derecede alınmış bir önlemdir.

Diş kaybının en önemli sebebi diş çürükleri değil diş eti hastalıklarıdır. Bu durum da diş bakımının yeterince güzel yapılmamasından ve ağızda plak oluşumundan kaynaklanmaktadır.

Sigara tüm vücudun düşmanı olduğu gibi dişlerimizin de düşmanıdır.

 

Tüm bunların ışığında sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce mutlaka dişlerinizi fırçalayın.

Ağız ve Diş Sağlığı

Benzer Konular

Yorumlar (0)