Ağrılı Adet Görme

Hemen hemen adet gören her kadın, adetlerinin ilk günü sancılı bir gün geçirir. Yazımızda ağrılı adet görme durumuna dair bilgileri derlemeye çalıştık. Faydalı olmasını umar keyifli okumalar dileriz.

 

Adet Nedir?

28 gün kadar süren viral kanama olarak bilinen adet görme durumu tamamıyla, fiziksel ve üreme sistemine dayalı bir durumdur. Olgunluğa ulaşmış yumurtanın çatlamasıyla birlikte kanama durumu başlar. Kadınların büyük bir kısmı adet görürken özellikle ilk günü sancılı geçirebilirler. Bu durum bazı kadınlarda 2 ila 3 gün daha devam ederken, bazı kadınlarda hiç gözlemlenmez. Adet başladığında normal olarak görülen rutin ağrının tıp dilindeki karşılığı, dismenoredir.

 

Dismenore (Adet Sancısı) ile Birlikte Görülen Durumlar 

  • Karnın alt kısmında oluşan kamp ve ağrı

  • Baş ağrısı

  • Kusma ve bulantı

  • Baş dönmesi

 

Dismenore Çeşitleri

Ağrı şiddet seviyesine bağlı olarak dismenore çeşitlenmektedir. Bunlar birincil ve ikincil olarak da adlandırılmaktadır.

  • Primer (birincil) dismenore

  • Sekonda(ikincil) dismenore

 

Primal Dismenore: 

Adet sürecinde prostalgin üretimine bağlı olarak gelişen ağrılardır. 1 ila 3 gün arasında değişkenlik gösterebilen ve normal olarak görülen durumlardır. Menopoz evresine yaklaşılıp adet döngüsünün sonlanmasına yakın bu ağrılar şiddetini yitirir ve menopozla birlikte adet görme durumu son bulacağı için, ağrılarda son bulur.

 

Sekonder Dismenore

Sekonder dismenore olarak adlandırılan ağrılar, normal adet dönemi içerisinde gözlemlenen ve normal olarak kabul edilen ağrılardan farklıdır. Sekonder dismenore de ağrılar primer dismenoreye oranla daha şiddetli ve uzun süreli olur. Bireyin sosyal hayatının akışının bozulmasına neden olur. Bu ağrılar adet sonlandıktan sonra ve takip eden adet evresine girildiğinde de devam edebilir.

Sekonder dismenorenin temel nedeni; kadının rahminde oluşmuş olan küçük ya da büyük zararsız kistlerdir. Bu kistler tümördür ve doğal adet döngüsü içerisinde kanamayla birlikte parçalanması ve dökülmesi beklenir. Dökülmediği ve rahme yerleştiği takdirde kötü huylu olmamasına rağmen ağrı ve acı hissine sebep olur.

Bu gibi durumlarda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

 

Dismenore Tanı ve Tedavi 

Dismenore yani şiddetli adet sancısı şikâyetiyle doktorunuza başvurduğunuzda, pelvik muayene ve ahim ağzı sıvısı alımı gibi uygulamalar gerçekleşir. İlerleyen durumlarda; karnın at kısmına küçük bir kesik atılmasıyla pelvik organları incelemek için laroskopi uygulanabilir

Tedavi sürecinizde genellikle ağrıyı azaltan ilaçlar tercih edilmektedir. Kaslarınızı rahatlatıp gevşetecek içerikte ilaçlar, hormon tedavileri ilerlemiş durumlar için cerrahi müdahale yöntemine başvurulur.

İlaç tedavisi; bu tedavi çeşidinde adet olurken salgılanan prostalginin seviyesine müdahale edilir. Azaltılan prostalgine bağlı olarak ağrı şiddetinizde azalacaktır. Doktor tavsiyesiyle reçete edilen bu tür ilaçlar, ağrı ve acıyı azaltacağı gibi, dismenoreye bağlı olarak gelişen bulan ve kusma durumunu da ortandan kaldırabilir.

Hormonsal tedavi; doğum kontrol hapları, cilde yapıştırılan bantlar ve vajinal halka yöntemiyle uygulanan tedavi sürecidir.

Cerrahi müdahale; bu teknik genellikle durumu çok fazla ilerlemiş hastalarda uygulanır.

Ağrılı Adet Görme

Benzer Konular

Yorumlar (0)