AKCİĞER KANSERİ

Akciğer kanseri diğer kanserlere göre vücudu en çok sarsan, hayati tehlikesi yüksek, günlük yaşamı etkileyen bir kanser türüdür. Kana oksijen gönderilmesini temin eden ve karbondioksitin toplanmasını sağlayan akciğer doku ve hücrelerinin kontrolsüz şekilde çoğalarak diğer hücrelere zarar vermesi ile oluşur.

İki farklı türü vardır. Küçük hücreli ve küçük hücreli olmayan şekildedir.  Küçük hücreli olmayan tür de kendi içinde birçok çeşide sahiptir.

Küçük hücreli olmayan kanser türleri; Skuamoz hücreli karnisom, Adenokarsinom, Büyük hücreli karsinom, Adenoskuamoz karsinom, Pleomorfik, sarkomatoid, veya sarkomatöz karsinom, Karsinoid tümör.

Küçük hücreli kanser türü genel oranın % 15’ini kapsar ve genelde sigara kullanan kişilerde oluşur.

Tüm kanser türlerinde olduğu gibi, akciğer kanserinde de erken teşhis hayati önemdedir. 3 aşamalı oluşan sürecin ilk aşamasında tespiti ile tedavi yolunda en büyük adım atılmış olacaktır. Bu sebeple belirtileri sürekli kontrol edilmeli, özelikle sigara kullanımı var ise daha dikkatli izlenmelidir.

BELİRTİLERİ

  • Geçmeyen ve sürekli artan öksürük
  • Nefes darlığı ve hırıltılı solunum
  • Zayıflama ve iştah kaybı
  • Kanlı balgam
  • Yutma güçlüğü
  • Göğüs ağrısı

En belirgin özelliği inatçı öksürüklerdir. Her öksürük dikkatle mutlaka gözlemlenmelidir.

AKCİĞER KANSERİNİN NEDENLERİ

Akciğer kanserinin en büyük nedeni, sigara kullanımıdır. Aynı zamanda sigara içilen ortamda bulunmak ta yine kanser riskini artırmaktadır. Sigaradan ve sigara içilen ortamda uzak durularak kansere yakalanma riskini en az 10-15 yıl ileriye atmamız mümkündür.

Sigaranın dışında; genetik geçiş, asbest, radon gazı, hava kirliliği de akciğer kanseri nedenlerindendir. 

AKCİĞER KANSERİNİN TEDAVİSİ

Tedavinin ilk şartı erken teşhistir. Bir kısım kanserler sinsice ilerlemekte ve 2. Hatta 3. Aşamada fark edilmektedir. Bu sebeple sürekli kendimizi analiz etmeli en ufak belirtilerde anında hekime görünmeliyiz.

En büyük sebep olan tütün ve tütün mamullerinden uzak durmak tedavinin ikinci ayağıdır.

Genel olarak baktığımızda sebep olan etkenleri ortadan kaldırmak tedavi sürecinde atılan en büyük adım olacaktır.

AKCİĞER KANSERİ

Benzer Konular

Yorumlar (0)