ALERJİK ASTIM

Alerjik astım dünya üzerinde daha çok çocukları etkileyen ve gün geçtikçe çevre etkisi sebebiyle daha da çok yayılan bir göğüs hastalığıdır. Genel olarak akciğerlerdeki bronşların, toz, partikül, mite, deterjan kokuları gibi dış etkenlere vermiş olduğu reaksiyondur.

ALERJİK ASTIMIN BELİRTİSİ

Belirtileri genel olarak kuru öksürük ve nefes almakta zorlanmadır. İltihap sebebi ile nefes almak çoğu zaman öksürükle sonuçlanan bir girişim haline gelmiştir ve yaşam şartlarını zorlayıcı düzeyde bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkar.

ALERJİK ASTIMIN SEBEPLERİ

Alerji astım da iki sebep vardır. Birincisi çocukların fazla hijyenik ortamda yetişmiş olmasıdır. Bu durum çocuk bedenini dış etkenlere karşı bağışıklık oluşturmasını engeller. Vücut ilerleyen yaşlarda her türlü dış etkende tepki verir. İkinci sebep, dış etkenlerin içerikleridir. Özellikle yaşam ortamlarımızda doğru temizlik yapılmaması, ortamların havalandırılmaması, bir süre sonra ortamda mite denilen küçük canlıların çoğalmasına sebep olur. Bu da solunum yolu ile akciğerlerimize ulaşır ve astıma sebep olur.

ASTIM İÇİN ÇÖZÜM VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Kalıcı bir tedavisi olmayan alerjik astım için gerek rahatlama gerekse de hastalığın ilerlemesini önleyici tedbirler vardır. Özellikle nefes darlığına sebep olan alerjik astım için spreyler satılmaktadır. Bu spreyler geçici de olsa rahatlama sağlamaktadır.

Koruma amaçlı da birçok önlemi alabiliriz. Özellikle yaşam ortamımızın hijyen anlamında düzenlenmesidir.  Evimiz her gün mutlaka havalandırılmalı ve güneş görmelidir. İkincisi temizlik doğru şekilde yapılmalıdır. Özellikle son yıllarda piyasaya çıkar, su filtreli elektrik süpürgelerini tercih etmek bu anlamda fayda sağlayacaktır.

Alerjik astımı olan kişi evde iş yaparken mutlaka maske kullanmalıdır.

Evin nem oranı % 40 altı olacak şekilde havalandırılmalıdır.

Deterjan ve çamaşır suyu kokusuna direk maruz kalınmamalıdır.

Direk tedavisi olmayan Alerjik astım için önlemler alındığında rahat bir yaşam sürdürülebilir.

ALERJİK ASTIM

Benzer Konular

Yorumlar (0)