Alerjik Göz Hastalıkları

Alerjik konjonktivit olarak da adlandırılan göz alerjileri oldukça yaygındır. Gözler onları tahriş eden bir şeye tepki gösterdiğinde ortaya çıkarlar. Gözler alerjenle savaşmak için histamin adı verilen bir madde üretir. Sonuç olarak, konjoktivit  göz kapakları da dahil olmak üzere  kırmızı, şiş ve kaşıntılı hale gelir. Gözler yanabilir. Diğer konjonktivitlerden farklı olarak, göz alerjileri kişiden kişiye yayılmamaktadır.
 
Göz alerjisi olan kişiler genellikle kaşıntılı, burun tıkanıklığı ve hapşırma ile birlikte nazal alerjilere de sahiptirler. Genellikle mevsimsel alerjiler ile ilişkili geçici bir durumdur.
 
Evcil hayvan tüyleri, kepeği, toz, polen, duman, parfüm ve hatta yiyeceklerden göz alerjileri alabilirsiniz. Nedenden kaçınamazsanız, alerjileriniz daha şiddetli olabilir. Işıkta belirgin yanma ve kaşıntı ve hatta hassasiyete sahip olabilirsiniz.
 

Göz Alerjisi Belirtileri

En yaygın göz alerjisi semptomları şunlardır:

  • kırmızı, şişmiş veya kaşıntılı gözler
  • gözlerin yanması
  • ışığa duyarlılık

Nazal alerjiler eşlik ederse, aynı zamanda tıkalı, kaşıntılı bir burun ve hapşırma olabilir. Ayrıca baş ağrısı, kaşıntılı veya boğaz ağrısı veya öksürük de olabilir.

 

Alerjik Göz Hastalıkları

 

Göz Alerjileri Neden Olur?

Bir alerji, vücudun bağışıklık sisteminin normalde zararsız olan bir alerjene tepki vermesidir. Bir alerjen gözünüzle temas ettiğinde, gözünüzdeki bazı hücreler alerjiyle savaşmak için histamin ve diğer maddeleri serbest bırakır. Bu reaksiyon gözlerin kırmızı, kaşıntılı ve sulu hale gelir. Göz alerjilerine neden olan alerjenler şunlardır:
  • Çimen, ağaçlar ve çiçek polenleri
  • Toz
  • evcil hayvan tüyleri ya da kepeği
  • kirli hava ve duman
Parfüm, kozmetik veya ilaçlara alerjik reaksiyonlar da gözlerde alerjik bir yanıta neden olabilir. Bazen, gözler mutlaka gözle doğrudan temas etmeyen diğer alerjenlere tepki verebilir. Bunlar spesifik yiyecekleri veya böcek ısırıkları veya sokmaları içerebilir.
 

 

Alerjik Göz Hastalıkları

Benzer Konular

Yorumlar (0)