ALZHEİMER

En genel adıyla bunama demektir. Birçok hastada görülen bazı değişiklikler kavrama zorluklarıdır. Hastada genellikle depresyona, paranoya haline, anksiyete ve birçok psikolojik sorundan herhangi birinin bulunmasına neden olabilirler. Beyin sapına tutulmuş olduğu nadir vakalar haricinde, unutkanlığa, bunamaya yol açabilen beyin lezyonları bu hastalıkta yaygındır ve beyinin pek çok bölgesini ilgilendirebilirler.

En fazla görülen durumlar; idrak ve yargılama bozuklukları, duyguların kaybı, kişilik ve zeka bütünlüğünde parçalanma. Bu hastalığın ilerlemesi hastanın kendisinden ziyade, çevresindekileri daha çok üzer.  Hastanın çevreye ilgisi azalır, dış görüşünü donar. Alışık olduğu işleri rahatça yapabilir fakat yeni bir şey öğrenme konusunda başarısızdırlar. Hastalar girişimde asla bulunmaz ve mümkünse kaçınırlar. Bu bozuklukların yanında konuşma ve motor faaliyet bozuklukları da görülebilir. Hastada hafıza bozukluğu şiddetlenir, hasta yeni olmuş olayları ve isimleri bile bulmakta hatırlamakta sorunlar yaşar. Başta önem taşımayan bu durumlar git gide şiddetlenerek eski anları da yavaş yavaş siler.  Dolayısı ile Alzheimer hastaları hafif unutkanlıklarla başlayan bu hastalık süreçlerini günler geçtikçe dozu artarak hafıza bozukluğu, isimleri unutma, anıları hatırlamama, vücudun bazı fonksiyonları için gerekli bilgileri unutma.

 

ALZHEİMER belirtileri nelerdir ?

Alzheimer belirtileri genellikle ; Depresyon, ilgi kaybı, yakın hafıza bozukluğu, entelektüel fonksiyonlarda azalma, huzursuzluk, uyku bozukluğu ve çevre ile iletişimin azalması olarak sıralanabilir.

 

Alzheimer Hastaları için öneriler

İlk evrelerde tanısı konmuş bir Alzheimer hastalığı için tavsiye olarak her bilgiyi bir kenara not almak veya gazetelerden bulmaca çözmek faydalı olacaktır. Hastanın huzursuzluğunu azaltmak için egzersizler, birşeylerle uğraşmasını sağlayacak tedaviler, müzikle hastayı tedavi etme, hastanın çevresinin güvenilirliği ve güvenliğinin analiz edilmesi, gibi öneriler yardımcı olabilir.

 

Alzheimer hastalığının bilinen özel bir ilaç tedavisi yoktur. Alzheimer hastaları ilaçları iyi tolere edemezler.

ALZHEİMER

Benzer Konular

Yorumlar (0)