Anne Adaylarının Kışın Beslenmesi

Kış ayları, kar ve aşırı soğuklar nedeni ile hamilelik için çok dezavantajlı görülebilir. Ancak, kış hamileleri çok şanslıdır. Çünkü kışın anne adaylarının tüketmeleri gereken çok sayıda faydalı sebze ve meyve vardır.

Hamilelik süresince anne adayları kendilerine her açıdan dikkat etmelidir. Hem bedensel hem de psikolojik olarak sağlıklı bir hamilelik geçirmek, bebeğin ve annenin o anki ve gelecekteki sağlığı için büyük önem taşımaktadır.

Anne adaylarının kışın beslenmesi, diğer aylara nazaran daha iyi olacaktır çünkü kış aylarındaki meyve ve sebzeler hamileler için çok faydalıdır. Bol bol vitamin içeren portakalları, mandalinaları, greyfurtları diğer mevsimlerde anne adayları bulamayacaktır. Bulsalar dahi kış aylarındaki kadar doğal ve hormonsuz olmayacaktır. Mevsiminde yetişen meyve ve sebzeler, zaten doğal ve sağlıklı gıda ihtiyacı olan anne adayı için bulunmaz bir nimettir.

Anne adaylarının kışın beslenmesi konusunu biraz daha ele alırsak, kış mevsiminin avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Kış ayları, balık açısından en zengin zamanlardır. 8.haftadan itibaren bebeğin kemikleri ve dişleri oluşmaya başlar. Bu nedenle anne adayı gebelikte, normaldan kat be kat daha fazla kalsiyum almalıdır. Kalsiyum, sürekli anneden bebeğe geçer ve sürekli kalsiyum kaybı yaşanır. Bu açığı doldurmak için ise en ideal besin balıktır.
  • Et, baklagiller ve yumurta, bol miktarda protein ve demir içermektedir. Bebeğin kas, kemik, diş, kan ve beyin gelişimi için protein ve demir çok önemlidir. Kış mevsiminde bu gıdaların hepsi bulunmaktadır.
  • Anne adayları için süt ve süt ürünleri, en az et ve balık kadar önemlidir. Hem bebeğin hem de annenin kemik sağlığı için anne, günde en az bir bardak mutlaka süt içmelidir. Ancak süt demir emilimini azaltmaktadır. Bu durumu dengelemek için bol bol C vitamini içeren besinler tüketilmesi gerekir.
  • Kış ayları denildiğinde ilk akla gelen tabii ki de turunçgiller olmaktadır. C vitamini yönünden zengin besinler, demirin bağırsaklarda emilimini hızlandırır, aynı zamanda da anne adayının bağışıklığını güçlendirir.

Anne Adaylarının Kışın Beslenmesi İçin Gıdalar

Kış Sebzeleri: Brokoli, ıspanak, lahana, karnabahar, kereviz, pırasa, maydanoz, dereotu, patates, turp, patlıcan, havuç, kabak…

Kış Meyveleri: Portakal, mandalina, greyfurt, nar, elma, ayva…

Kış aylarındaki meyve ve sebzeler, vücuttan toksinleri arındıran ve anne adaylarına hazırlanan diyetlerde tavsiye edilen meyve sebzelerdir. Bu açıdan kış mevsimi, anne adayları için düşünülenin aksine çok avantajlıdır.

Anne Adaylarının Kışın Beslenmesi

Benzer Konular

Yorumlar (0)