Avokado

Yağ ve protein açısından oldukça zengin olan  avokado  enerji değeri en yüksek olan meyvelerden birisidir. İçerisindeki A, E ve B vitaminlerinin yanı sıra potasyum gibi mineralleri de barındıran avokado vücut dokularının yenilenmesine yardımcı olarak erken yaşlanmanın önüne geçen bir meyvedir. Kansere karşı koruyucu olduğu bilenen avokado bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi kalp ve damar sağlığı açısından da oldukça yararlı bir besin kaynağıdır.

Avokado Faydaları Nelerdir?

Avokadonun saymakla bitmeyecek faydalarından bazıları şu şekilde:

 • Avokadonun faydalarının başında kanserle savaşması gelmektedir. Zararlı kanser hücreleriyle savaşan avokado özellikle ağız kanseri, meme ve prostat kanseri risklerine karşı önemli bir kalkandır.
 • Tüketildiğinde nefesin tazelenmesini sağlayan avokado, ağızda oluşan bakterileri temizleyerek olası bir ağız kokusunun da önüne geçmektedir.
 • İçerisinde karotenoid, lif ve lutein barındıran avokado yaşlılığa bağlı oluşabilecek göz hastalıklarından gözü korumaktadır.
 • Yüksek veya çok aşağı seviyelerde seyreden kolesterolü düzenlemeye yarayan avokado olası bir kalp ve damar hastalıkları riskini azaltmaktadır.
 • Sinir sistemi kadar sindirim sistemine de faydası olan avokadonun kabızlık sorununu ortadan kaldırdığı bilinmektedir.
 • İçerisindeki potasyum sayesinde günlük düzenli tüketimde kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olan avokado, tüketilmesi gerekilen en önemli meyvelerin başında gelmektedir.

Avokado Neyle Yenir?

Avokado ne kadar meyve olarak bilinse de meyve gibi tüketen kişiler oldukça azdır. Çok fazla tercih edilmeyen ancak tam aksine oldukça besin değeri yüksek bir meyve olan avokado, evde oda sıcaklığında birkaç gün bekleterek olgunlaşmasını bekleyerek tüketmeniz gereken bir meyvedir. Avokadoyu direkt tüketebileceğiniz gibi hazırladığınız salatalarınızın içerisine doğrayarak da tüketebilirsiniz. Ayrıca fırında istediğiniz kıvama gelene kadar pişirip yiyebileceğiniz avokado tüm meyve ve sebzelerin yanına yakışmaktadır.

Avokado Çekirdeği

Sağlık için çok faydalı olduğu bilinilen avokadonun kendisi kadar çekirdeği de faydalıdır. Eklem ve kas ağrılarından bölgesel cilt sorunlarına kadar birçok soruna iyi gelen avokado çekirdeği yağ yakma özelliğiyle hızlı bir şekilde kilo vermenize de yardımcı olmaktadır.

Avokado Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

 • Astım hastalıklarının doğal tedavilerinden birisidir.
 • Epilepsiyi önlemektedir.
 • Bölgesel olarak doğrudan lekelere uygulandığında lekeleri yok etmektedir.
 • Düzensiz tiroidi iyi gelmektedir.
 • Yağ yakarak vücutta incelme sağlamaktadır.
 • Direnci arttırarak birçok hastalıkla savaşmaktadır.

Avokado Çekirdeği Nasıl Tüketilir?

Acı ve keskin bir tada sahip olan avokado çekirdeğini tüketmeden önce üzerindeki kahverengi kabuğu soymanız gerekmektedir. Ardından rendeleyerek kısık bir ateşin üzerinde kavurmanız gerekmektedir. Daha sonra 10 dakika sıcak suyun içerisinde demlenmeye bırakmanız gereken avokado çekirdeğinin suyunu dilediğiniz şekilde tüketebilirsiniz.

 

Avokado

Benzer Konular

Yorumlar (1)
Ahmet - 2018 Mayıs 15
Avokado ile ilgili yaptığınız paylaşım güzel olmuş elinize sağlık, yalnız biraz daha güzel olabilirdi. İyi Çalışmalar...