Baş Dönmesinin Nedenleri

Baş Dönmesinin Nedenleri

Baş dönmeleri genel olarak bayılacakmış gibi bir hissiyata kapılmak ve sersemleme duygusuna benzemektedir. Bununla beraber şiddetli baş dönmelerine kusma, bulantı, bayılma, soğuk ter ve terleme de eşlik edebiliyor. Baş dönmeleri bir hastalık olarak değil de, bir hastalığın belirtisi olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle baş dönmesi şikâyetiyle doktora giden birinin, hikâyesini tam olarak anlatması gerekmektedir. Baş dönmesinin nedenleri arasında can sıkıntısı, stres ve öfke gibi duygularda yoğunluk yaşamak gibi problemler bulunmaktadır. Baş dönmelerinin ortalama %80’i orta kulakta dengeyi sağlayan bazı organlardan kaynaklanmaktadır. Bu organları da vücut kimyanız, hastalıklarınız ve duygularınız etkiler.

 

Baş Dönmesine Neden Tıbbi Rahatsızlıklar

Bunların başında dolaşım bozuklukları gelmektedir ve baş dönmelerine en çok neden olan problemlerin başında gelmektedir. Beyine yeteri miktarda kanın ulaşmaması doğrudan baş dönmesine yol açmaktadır. Öyle ki, yataktan aniden fırlayan her insanda bu durum meydana gelebilmektedir. Genellikle burum damar sertliği ile ilişkilendirilir. Ayrıca yüksek tansiyon hastalarında, kan yağları yüksek olanlarda ve şeker hastalarında sık rastlanan bir durumdur. Nadir durumlarda kalp fonksiyonları yetersiz kalanlarda ve anemi hastalığı olanlarda da baş dönmesi görülebilmektedir. Nikotin, kafein ve bazı ilaçlar beyine kan akışını zorlaştıran faktörlerdir. Bununla beraber aşırı miktarda tuz tüketimi de kan akışını azaltacaktır.

 

                Baş dönmesinin diğer nedenlerinden biri de yaralanmalardır. Özellikle kafatasında oluşan ve iç kulağın zedelenmesine yol açan kırıklarda kısıtlayıcı ve aşırı vertigoyla beraber işitme kaybı ile bulantı problemleri baş gösterebilir. Bununla beraber oluşan baş dönmeleri ortalama 1-2 hafta sürebilir. Bunun dışında enfeksiyonlar da baş dönmelerine yol açan faktörler arasındadır. Örneğin soğuk algınlığına neden olan virüsler iç kulağı ve beyinle olan sinir bağlantılarını ciddi bir şekilde etkileyebilir. Bununla beraber oluşan baş dönmeleri tıpkı kırıklarda olduğu gibi benzer bir şiddetle seyredebilir. Ayrıca bazı insanlarda oluşan alerjik durumlarda baş dönmelerini tetikleyebilmektedir. Genellikle alınan besinler veya havada bulunan parçacıklar baş dönmesine yol açabilmektedir. Son olarak baş dönmesine yol açan etkenlerden biri olarak nörolojik hastalıklar gösterilebilir. Tümör, sifiliz ve multipl skleroz gibi direkt olarak sinir sistemini etkileyen hastalıklar da baş dönmesine yol açabilmektedir.

Baş Dönmesinin Nedenleri

Benzer Konular

Yorumlar (0)