Bel Ağrısı Nedenleri

Bel ağrısı hareketleri kısıtlar, oturup kalkmayı, ayakta durmayı hatta oturmayı bile daha zor hale getirir. Bel ağrısı çoğu insanda sıkça görülebilir.  

Bel ağrısı denildiğinde akla ilk gelen bel fıtığı olabilir ancak biz burada sizlerle bel fıtığı dışındaki bel ağrısı nedenlerini paylaşacağız.

Öncelikle bel ağrısının nedeni kas ağrısı olabilir. Aslında çoğu bel ağrısı, kas ağrısı nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Bel ağrısına neden olan başlıca etkenler :

  • Normalde yapılmayan bir aktivitenin yapılması,
  • ayakta çok durulması,
  • ağır yük kaldırılması belin aşırı zorlanması kasları yorar.
  • Ayrıca soğuk hava ve mevsim değişiklikleri de beldeki kasları etkileyerek ağrıya neden olur.
  • Beldeki kasların yanı sıra, zayıf karın kasları da bel ağrısına yol açabilir.
  • Karın kaslarının zayıf olması nedeniyle beldeki kaslar daha çok gerilir ve ağrıya neden olur.

Uzanıp dinlenmek ve kas gevşetici kullanmak bu ağrıları geçirebilir. Kas gevşeticiler hem hap olarak hem de krem olarak kullanılabilir.

Yoğun çalışma temposu ve stresli, gergin bir hayat vücudun diğer kısımlarını etkileyebileceği gibi beli de etkiler. Bel ağrısının nedeni aslında yoğun ve stresli yaşantınız olabilir. Vücudunuz bel ağrısı ile belki de “imdat” çağrısı veriyordur. İstirahat ederek ve bitki çayları içerek vücudunuzu ve zihninizi dinlendirebilir, ağrılarınıza son verebilirsiniz.

Yanlış duruş pozisyonları bel ağrısının en yaygın nedenlerinden biridir. Tüm gün oturarak ve bilgisayar başında çalışan insanlar genellikle bel ağrısı çekerler. Kötü duruşlar ileride disk kaymasına da yol açabildiğinden acilen düzeltilmesi gereken bir sorundur.

Fazla kilolar her açıdan sağlık tehdidi oluşturur. Fazla kilolarınız varsa, belinize fazla yüklenme olduğu için bel ağrınızın nedeni kilolarınız olabilir. Daha sağlıklı bir hayat için fazla kilolardan kurtulmak gerekir.

2

Omurlar düz bir çizgi halinde sıralanır. Kaza, zorlama ve düşme gibi hasarlar sonucunda bu çizgi bozulabilir. Çizginin bozulması halinde şiddetli bel ağrısı yaşanabilir. Bel kayması, sinirler üzerinde baskı oluşturacağı için bu ağrı kalçaya ve bacaklara da yansır. Bel kayması genellikle bel fıtığı sanılır ancak ikisi farklı durumlardır. Böyle bir durumda acilen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Eklemlerde meydana gelen kireçlenmeler de bel ağrılarına neden olur. Kireçlenen eklemler artık daha güçsüz ve dayanıksız olur. Kireçlenme genellikle yaş ilerledikçe ortaya çıkan bir sorundur.

Kemik erimesi, şiddetli bel ağrılarına sebebiyet veren ciddi bir sorundur. Yaş ilerledikçe, özellikle de kadınlarda daha çok görülen kemik erimesi bel kemiklerine ciddi hasarlar verir.

İltihaplı romatizması olan insanlarda da bel ağrıları dönem dönem şiddetli bir şekilde yaşanır.

Bel Ağrısı Nedenleri

Benzer Konular

Yorumlar (0)