Bipolar Bozukluk

Duygusal dengesizliklerin olduğu, kişilik gelgitleri anlamına gelen bipolar bozukluk toplumda en çok rastlanan psikolojik rahatsızlıklardandır.

İnsanlarda ruh hali değişimleri mutlaka olmaktadır. Sevinç, hüzün, mutluluk, sinirlilik, keyifli olmak, üzgün olmak. Bu duygular her insanın yaşam sürecinde yaşadıklarıdır. Sebebi kesin olarak bilinmemekle beraber, yoğun çevre baskısı yada olaylardan fazla etkilenme süreçlerinin sonu bu rahatsızlığa çıkabilmektedir.

Dünya üzerinde 50 kişiden birinde görülen bu psikolojik rahatsızlık, daha çok duygusal geçiş dönemlerinde mesela ergenlik gibi insanın duygusal yoğunluğunun ve kendini tanıma, keşfetme zamanlarında meydana gelir.

BELİRTİLERİ

Kişi kendini aşırı mutlu ve taşkın, enerjik hisseder, bazen de aşırı öfkeli olabilir. Zihninde düşünceleri hızla akmaya başlar. Konsantrasyon kaybı vardır, dikkati çabuk dağılır. Kendini güçlü, önemli, diğerlerinden üstün görür. Fazla para harcama, hediyeler alma, ısmarlama, cinsel aktivitede artış, hızlı araba kullanma, kumar oynama, aşırı miktarlarda   iş yapma gibi davranış değişiklikleri   görülebilir.

Bu yoğun duygular çoğu zaman yaşayan kişinin hoşuna gitmesine sebep oluyor. Aşırı özgüven ile normalde yapamayacağı hareket ve davranışları cesaretle uygulaması ilk başlarda keyifli gelse de, zamanlar kişiliğe yapışan bu gel git ruh hali toplum içinde yanlış görülmesine ve dışlanmasına sebep olabiliyor.

Bu dışlanmalar sonucunda depresyon, asosyal kişilik gibi rahatsızlıkları da peşinden sürükleyerek olumsuz bir yaşam ile yüz yüze kalmaya sebep olmaktadır.

Birçok durumda, aşırı çevresel duyguların yüklenmesi ile oluşan bu rahatsızlık bir nevi problemlerden kaçma yolu olarak kullanılabilmektedir.

TEDAVİSİ

Bipolar bozukluk genelde depresyon dönemiyle başlar, manik dönemler sonraki yıllarda ortaya çıkar. Bu yüzden hastalar doğru tanı ve doğru tedavi ile karşılaşana kadar yıllar geçebilir. 

Temel tedavisi ilaçlarla yapılır. Hastalığın niteliğinden dolayı, çoğu zaman hem manik hem depresif belirtileri kontrol altına almak için tek ilaç yeterli olmayabilir. İlaç tedavisinin amacı, manik ve depresif dönemlerin sayısını azaltmaktır. 

Tedavide iki süreç var; birincisi ataklar başladığında uygulanan AKUT ilaç tedavisi; ikincisi ise ataklar henüz başlamadan  uygulanan koruyucu tedavi. Hastaların çoğu iyiyken neden ilaç kullanmaları gerektiğini kabul edemez ve tedavilerini sonlandırır. Koruyucu tedavi uzun    zamana yayılır ve yıllarca sürebilir.

Bipolar Bozukluk

Benzer Konular

Yorumlar (0)