Boyun Fıtığı

Boyun fıtığı nedir? Tanısı ve tedavisi nasıl uygulanır? Boyun fıtığından korunma yolları nelerdir? Gibi soruların yanıtını aradığımız yazımızın faydalı olmasını umar keyifli okumalar dileriz.

 

Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun fıtığı boyun kaslarına bağlı olarak görülen ve kişinin yaşadığı sosyal hayatı olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır. Oldukça şiddetli ağrılara sebep olması sebebiyle tedavi edilmediği takdirde ciddi olumsuzluklar sebep olur.

 

Boyun Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

 

Boyun Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Boyun fıtığının belirtileri aşağıdaki gibidir.

 • Boyunda başlayan, oradan omuzlara ve sırta vuran şiddetli ağrı
 • Ensede oluşan ağrı
 • Kas kasılması-spazmı
 • Özellikle kollarda ve ellerde oluşan uyuşma hissi
 • Kulaklarda çınlama
 • Konsantrasyon olamama durumu
 • Baş dönmesi
 • Uyku esnasında oluşan ağrı ve buna bağlı olarak yaşanan uyku problemi
 • Kollarda ve ellerde gözlemlenen işlev bozuklukları-güçsüzlük
 • İdrar kaçırma
 • Denge problemleri ve yürüme bozuklukları

 

Boyun Fıtığının Nedenleri

Boyun fıtığının temel nedeni boynu etkileyebilecek ağır yüklerin doğru stillerde taşınmamasıdır. Bunun yanı sıra streste sinirler üzerinde etkili olduğu için boyun fıtığını tetiklemektedir.

Günümüz dünyasının sunduğu yaşam koşullarının sunduğu çalışma şartlarına bağlı olarak oluşan, uzun süreli ve masa başında uzun saatler oturarak çalışma stili de boyun fıtığına sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra, ters zorlayıcı ve ani hareketler yapmak, boynu esnetmeden hareket ettirmek, boynu etkileyebilecek eylemler barındıran ağır sporlar yapmak, yanlış uyku stili, uzun süre klimaya maruz kalmak, uzun süre aynı pozisyonda oturmak ya da çalışmak, uzun süre telefonda konuşmak ya da bilgisayarda zaman geçirmek gibi nedenler de boyun fıtığını tetiklemektedir.

Boyun fıtığı; sadece çevresel faktörlerden kaynaklanmamaktadır. Uzun ve ince bir boyun yapısına sahip olmak, aşırı kilolu olmak gibi genetik nedenlerle de boyun fıtığı oluşabilmektedir.

Boyun fıtığı belirtileri gözlemlendiği takdirde zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneririz.

Boyun Fıtığı Tanısı ve Tedavisi

Boyun Fıtığı Tanısı ve Tedavisi

Boyun fıtığı, kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkiler ve sosyal hayat akışına sekte vuru. Bunun yanı sıra tedavi edilmediğinde yoğun ve şiddetli ağrılara da neden olabilmektedir.

Boyun fıtığı kaynaklı ağrılar dikkat dağınıklığın neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda karşılaşıldığında doktora başvurulmalıdır. Çünkü dikkat dağınıklığı kaynaklı ciddi problemler yaşanabilir.

Boyun fıtığı belirtileriyle doktorunuza başvurduğunuzda öncelikli olarak fiziksel doku muayenesi yapacaktır. Ancak net sonucun alınabilmesi için MR çekilmelidir. Takip eden süreçte net boyun fıtığı teşhisi doktorunuz tarafından konulmuş ise tedavi süreci planlaması yapılır.

Boyun fıtığında ilerlemiş vakalarda cerrahi müdahale tekniği kullanılabilir. Ancak bu doktorun önerisi ile olmalıdır ve hasta bunu tercih etmemelidir. İleri seviyeye ulaşmış bir vaka söz konusuysa son çare olarak ameliyat düşünülmelidir.

Boyun fıtığında süreç ne olursa olsun fizik tedavi mutlaka sürece dâhil edilir. Uzmanlarca uygulanan fizyoterapi yöntemleriyle büyük ölçüde iyileşme sağlandığı gözlemlenmiştir.

 

Boyun Fıtığı

Benzer Konular

Yorumlar (0)