Burun Akıntısı

Vücudumuzun birçok bölgesinde mukus denilen bir madde bulunmaktadır. Mukusun birden fazla görevi ve faydası vardır. Aynı zamanda burunda da bulunan bu maddenin belirli bir amacı bulunmaktadır. Mukusun burundaki amacı havayla birlikte gelen tüm toz ve bakterilere engel olarak akciğerlere ulaşmasını engellemektir. Alerji veya soğuk algınlığı gibi durumlarda burundan bir miktar mukus çıkışı olabilir veya burun yerine direkt olarak boğaza akabilir. Mukus maddesinin burun dışına akması olayına nazal akıntı veya diğer bir deyimle burun akıntısı denir. Ayrıca bu akıntıya post-nazal akıntı ya da rinoraji isimleri de verilmektedir. Orta derece rahatsızlıklara neden olan burun akıntıları genellikle yaygın görülen bir durumdur ve kısa bir süre sonra kendiliğinden geçer. Ancak nadirde olsa bazı durumlarda ciddi boyutlara ulaşabilir ve tıbbi müdahale gerektirebilir.

 

Burun Akıntısının Potansiyel Nedenleri Nelerdir?

                Alerjiler; kişinin belirli bir maddeye alerjisi bulunuyorsa, soluma, dokunma veya tüketme yoluyla maddeyi vücuduna aldığı zaman burun akıntılarına yol açabilir. Bu tür alerjik reaksiyonlara yol açabilen etkenlere alerjenler deniyor. En yaygın alerjenlerin başında hayvan tüyü, toz ve çim gelmektedir. Kişinin vücudunda tıpkı zararlı bateri bulunuyormuş gibi aşırı mukus salgılayarak alerjenlere tepki vermektedir.

                Grip veya soğuk algınlıkları; soğuk algınlıkları boğaz ve burunda bir tür viral enfeksiyon sonucunda meydana gelmektedir. Toplamda 100’den fazla virüs çeşidi soğuk algınlıklarına neden olabilmektedir. Uzun vadede zararsız olan soğuk algınlıkları kişinin kendini mutsuz hissetmesine yol açabilir.

Grip boğaz, akciğer ve buruna yerleşen ve saldıran bir tür virüs sonucunda oluşabilen bir rahatsızlıktır. Soğuk algınlıklarından çok daha arklı bir şekilde gelişerek başta çocuk ve yaşlılar olmak üzere yüksek risk altında olan bazı kişilerde tehlikeli olabilmektedir. Burun akıntısı, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar için oldukça rutin bir belirtidir. Genellikle bu hastalıkları taşıyan kişilerde akciğerler, vücut ve vücudun bazı bölgeleri bu virüsler ile savaşmak ve virüsleri tuzağa düşürmek için normalden çok daha fazla mukus salgılayabilirler. Ayrıca salgılanan mukusun büyük bir kısmı da burun kanallarıyla atılmaktadır.

                Sinüzit; burnunuzun geçiş yolları, sinüzit veya sinüsler şiştiği zaman ve iltihaplandığı zamanlarda oluşmaktadır. Bu durum burun bölgesinin daralmasına, mukus birikmesine ve solunum güçlüklerine yol açar. Böyle durumlarda mukus direkt olarak burun dışına boşalır veya boğaza akabilir. Sinüzit rahatsızlığı ile oluşan mukuslar genellikle çok daha kalın bir yapıya sahiptir. Ayrıca bazı durumlarda yeşil veya sarı bir renge dönüşebilir.

                Diğer potansiyel akıntı nedenleri; yukarıda anlatılanların dışında bazı rahatsızlıklar da yine burun akıntısı oluşturabilir. Bunlar aşağıdaki gibidir;

  • Septum deviasyonu
  • Hamilelik(Gebelik)
  • Suçiçeği
  • Saman nezlesi
  • Uyuşturucu kullanımı
  • Küme baş ağrıları

Burun Akıntısı Nasıl Önlenir?

Maalesef tüm burun akıntısı çeşitleri önlenememektedir. Fakat burun akıntısının aşırı derecede ilerlemesi durumunda bazı hafifletici uygulamalar yapılabilir. Öncelikle grip veya soğuk algınlığı gibi hastalıklarda oluşan burun akıntılarını azaltmak için bakteri ve virüsleri kendinizden uzak tutmalısınız. Bunun için düzenli olarak ellerinizi sabunla yıkamanız gerekiyor. Burnunuzu temizlemek için kullandığınız bezleri bir daha kullanmayın ve o bezleri bulunduğunuz ortamdan uzak turun. Grip hastalığından korunmanın en etkili yolu da grip aşısıdır.

 

Eğer bir alerjiden ötürü burun akıntısı yaşıyorsanız, öncelikle alerjiye neden olan maddeyi bulup o maddeden uzak durmalısınız. Bunun tespiti için düzenli olarak bin günlük tutmanız yeterli olacaktır. Ayrıca sigara içilen ortamlardan uzak durmak burun akıntılarının hafiflemesini sağlayacaktır. Özellikle gece yatarken nefes almanızı zorlaştırabilen burun akıntıları için gece yatmadan önce bir bardak suya bir çay kaşığı tuz atarak burnunuza gargara yapmanız gerekecektir. Bu işlem burnunuzdaki akıntının incelmesini ve temizlenmesini sağlayacaktır. Bunların dışında bol bol su tüketmekte oldukça faydalı bir yöntemdir. Eğer daha erken kurtulmak istiyorsanız bir doktora görünmenizde farda vardır.

Burun Akıntısı

Benzer Konular

Yorumlar (0)