Burun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı kişiyi son derece rahatsız eden bir durumdur. Burundan nefes almak yerine, ağızdan nefes almak son derece bunaltıcı olabilmektedir. Burun tıkanıklığı genellikle sinüzite bağlı olmaktadır. Ancak bazı hastalıklarda burun tıkanıklığına sebep olabilmektedir. Özellikle zattüre ve soğuk bronşların tıkanıklığı burun tıkanıklığına sebep olabilmektedir.

Burun Tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Eğer bir hastalık sonucunda burun tıkanmamışsa burun tıkanıklığını açmak için özel fısfıslar kullanılabilir. Doktorların burun tıkanıklığı için verdiği ilaçlarında dışında zeytinyağını burun deliklerine sürmek tıkanıklığın büyük bir bölümünü açacaktır.

Burun tıkanıklığını evde geçirmek istiyorsanız, kendinizi mutlaka sıcak tutmalısınız. Battaniyenin altına girip terlemek burun tıkanıklığını açacaktır.

Eğer burnunuz tıkalıysa sigara içilen ortamlarda bulunmamanız gerekmektedir. Eğer sigara kullanan biriyseniz de ya sigarayı tamamen bırakmalı, bırakamıyorsanız da azaltmanız gerekmektedir. Sigaranın zararlı dumanı burnunuzun tıkanıklığını arttırmaktadır. Bunun dışında burnunuz tıkalıyken süt içmemeniz gerekir. Süt mukus üretimini arttırmaktadır. Sütü, bu dönemde her zamankinden daha az tüketmelisiniz.

Burun tıkanıklığına en iyi gelen bitkiler arasında zencefil bulunmaktadır. Zencefili gün içerisinde 2 fincan kadar tüketebilirsiniz. Aynı zamanda yemeklerinizin içerisine katarak da tüketebilirsiniz. Her gece uyumadan önce mutlaka burnunuza tuzlu su çekin. Tuzlu su burnu ve genzi yakacaktır ancak, sizleri mikroptan da arındıracaktır. Dayanabilirseniz tuzlu su uygulamasını gün içerisinde 2 defa da yapabilirsiniz. Eğer etrafınızda deniz varsa deniz suyu kullanabilirsiniz. Bu normal satılan deniz sularından çok daha iyi gelecektir.

Evde Uygulanabilecek Yöntemler

Burun tıkanıklığını bazı yöntemlerle evde kendinizde giderebilirsiniz. İşte deneyebileceğiniz yöntemlerden bazıları:

Nemli Odada Bulunmak: Burnunuz tıkalıyken nemli ortamda bulunursanız bu size iyi gelecektir. Uyuduğunuz odadaki kaloriferin üzerine su koyabilir ve odayı gece uyurken nemlendirebilirsiniz. Nemli ortam tıkalı burna en iyi gelen yöntemlerden bir tanesidir.

Tuzlu Su: Burun tıkanıklığı için en çok tercih edilen yöntemlerin başında tuzlu su gelmektedir. Tuzlu su son derece doğal bir yöntemdir. 1 çay bardağı suyun içerisinde 1 çay kaşığı sofra tuzunu ilave edin ve iyice karıştırın. Tuz eridikten sonra suyu 3 ya da 4 seferde burnunuza çekin.

Lavanta Çiçeği: Tıkalı burnu açmak için kullanabileceğiniz yöntemlerden bir tanesi de lavanta çiçeğidir. Lavanta çiçeğini kaynamış suyun içerisine koyarak, demleyin. Daha sonra elde ettiniz bu suyu gün içerisinde saat başı burnunuza çekin.

Mısır Kökü: Mısır kökünü suyun içerisine koyun ve kaynatın. Süzdükten sonra elde etmiş olduğunu suyu nane suyu ev zeytinyağı ile karıştırın. Hastalığınız geçene kadar bu karışımı burnunuza uygulayabilirsiniz.

 

Burun Tıkanıklığı

Benzer Konular

Yorumlar (0)