Çikolata Kisti Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Nedir?

Çikolata kisti, kadınlarda şiddetli ağrılara neden olan bir sorundur. Her ay vücutta kasık bölgesinde kan toplanır ve bu kan tamamen dışarı atılamaz. Bunların yanı sıra ödem de meydana gelir. Bu sebeplerden dolayı vücutta enfeksiyon ve iltihap oluşabilir. Kanamadan kalan kalıntılar, enfeksiyon ve iltihaplara yapışarak tüpleri tıkar. Tüplerin, yumurtaları kavrayan saçaklarının işlevi bozulur. Bu nedenden dolayı, kadının doğal yolla gebe olmasının önüne bir engel çıkar. Bununla beraber, her ay regl döneminde kanamanın artıkları birikir ve kist oluşur. Kan biriktikçe rengi koyulaşır, bu nedenle bu soruna çikolata kisti (endometriozis) denir.

Ergenlikten menopoza dek her kadının düzenli olarak regl olması gerekir. Düzenli kanama, sağlıklı ve doğurgan olunduğunun göstergesi niteliğindedir. Eğer bir kadın her ay düzenli olarak regl oluyorsa, düzenli olarak vücudu döllenmeye hazır yumurta üretiyor demektir. Yumurtlama döneminde, östrojen hormonunun etkisiyle rahmin iç duvarları kalınlaşır. Rahmin iç duvarlarının kalınlaşması, rahmin kendini döllenmeye / gebeliğe hazırlamasıdır. Çünkü gebelikte oluşan embriyo, bu rahim içi duvarlarına tutunacaktır ve o yolla beslenecektir. Ama, döllenme gerçekleşmediğinde, gebelik meydana gelmediğinde bu rahim duvarları pul pul olur ve dökülür. Dökülen rahim duvarlarının altındaki damarlar çatlar. Dökülen pulların ve çatlayan damarlardan akan kanın vücuttan atılması süreci regl (adet kanaması) olayıdır. Bu döngü kadın menopoza girene dek devam eder. Ancak, bazen adet kanamasının geriye doğru gerçekleşmesi, rahim dokusunun; rahmin dışında, ağzında ya da yumurtalıklarda, tüplerde oluşması durumuna çikolata kisti adı verilir. Regl yine gerçekleşir ancak çikolata kisti bulunan alanda kan birikir çünkü akacak yer bulamaz. Çikolata kisti karın dokusuna ve yumurtalıklara ciddi hasarlar verir.

 

Çikolata Kistinin Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kistinden mustarip olan kadınlar genellikle karın, kasık ve bel bölgelerinde şiddetli ağrılar yaşarlar. Özellikle, regl döneminde ve cinsel ilişki sırasında ve sorasında dayanılmaz ağrılar oluşabilir. Bu ağrıların şiddeti, çikolata kistinin yayıldığı alan ve yoğunluğu ile doğru orantılıdır. Çoğu zaman, çok az miktarda ve alanda olan çikolata kisti fark edilmez, başka bir rahatsızlık zannedilir, muayene esnasında çikolata kisti olduğu ortaya çıkar.

Çikolata kistiregl olan her kadında görülebilir. Ancak ailesinden bir kadında çikolata kisti olan kadınların bu sorunu yaşama ihtimali 7 kat daha fazladır. Bu nedenle çikolata kistinin genetik bir rahatsızlık olduğu söylenebilir.

Regl döneminde ve cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrı yaşayan kadınlar bir jinekolağa görünmelidir. Laparoskopi (kapalı ameliyat) yöntemi ile karın içi gözlemlenir. Herhangi bir sorun varsa saptanır. Ayrıca laparoskopi esnasında sıkıntılı alandan doku alınarak patolojik incelemesi yapılır ve teşhis konulur. Bunun yanı sıra, vajinal ultrason ile de çikolata kistinin varlığı saptanır.

Çikolata Kisti Nasıl Tedavi Edilir?

Çikolata kisti tanısında laparoskopi yöntemi kullanıldığı gibi, tedavisinde de kullanılır. Karın içindeki yapışkanlıklar ve kist için cerrahi işlem gerekir. Kistin içi boşaltılır, kistin cidarı bulunduğu alandan çıkartılır. Ancak laparoskopi ile hepsinin çıkarılması mümkün olmayabilir. Böyle durumlarda, ilerleyen zamanlarda tekrar kist oraya çıkabilir. Bazı durumlarda da kist yumurtalıktan ayırt edilemeyebilir. O zaman kist ile beraber yumurtalığın da alınması gerekir. Eğer kadın, gebelik istemiyorsa, yumurtalığın tamamen alınması daha sağlıklı olacaktır.

Çikolata Kisti Nedir? Neden Oluşur? Tedavisi Nedir?

Benzer Konular

Yorumlar (0)