Cinsel Organ Sivilceleri Nedenleri ve Tedavisi

Cinsel Organ Sivilceleri Nedenleri ve Tedavisi

Diğer bir adıyla Hidradenitis Süpürativa olarak da tanınan genital akne, kasık bölgesinin çevresinde bulunan apokrin bezlerin tıkanması sonucu meydana gelen bir rahatsızlıktır. Kasık bölgelerinde oluşan aşırı terleme veya ısı nedeniyle bu bezler bloke olur ve cilt yüzeyinde bakteri, ölü deri ve yağ birikimine yol açarak sivilceler meydana gelir. Peki cinsel organ sivilceleri nasıl önlenir ve nedenleri nelerdir hep birlikte inceleyelim;

Genital Sivilcelerin Nedenleri

Genital aknelerin en büyük nedenlerinden biri aşırı terlemedir. Aşırı sıcak havalarda insanların giydiği sıkı giysiler cilde sürtünür ve bu bölgede oluşan sivilceleri daha berbat bir hale getirir. Bunun dışında aşırı yapılan bir takım egzersizler de bu bölgede ölü deri, bakteri ve yaş birikmesine yol açar. Biriken bu faktörler de zamanla sivilcelere dönüşür. Ayrıca giysilerde kullanılan sert deterjanlar ve çeşitli banyo sabunları da genital bölgede akne ve sivilcelere yol açabilmektedir.

Genital Sivilce Nasıl Önlenir?

  • Bu bölgede terleme ve yağ oluşmasını engellemek için hafif ve gevşek giysileri tercih edin.
  • Tamamen pamuktan imal edilmiş giysileri giymeye özen gösterin.
  • Giysilerinizi temizlerken kesinlikle sert deterjan kullanımından kaçının. Gerekiyorsa deterjanlarda ve çamaşır makinalarındaki talimatları tekrar tekrar okuyun.
  • Sert ve cildinize zarar veren sabunları kullanmamaya özen gösterin. Bunların yerine nemlendirici özelliğe sahip olan doğal sabunları tercih edin.
  • Genital bölgede oluşan kılların çok fazla uzamasına müsaade etmeyin ve düzenli olarak en geç 40 günde bir jilet ile temizleyin.

 

Genital Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genital sivilce probleminin aşılmasında ilk kural, bölgenin temiz tutulması ve bakteri oluşumunun ileri derecede önlenmesidir. Bunun için genital bölgenin kesinlikle kuru tutulması gerekmektedir. Çünkü bakteriler nemli ortamları çok sever ve diğer ortamlara oranla nemli ortamlarda çok daha hızlı ürerler. Bu yüzden ölü hücre oluşumunu engellemek için mutlaka kasık bölgesinin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Ayrıca eczanelerde satılan ve anti bakteriyel etkilere sahip temizleyicileri de kullanabilirsiniz. Kendi yöntemleriniz ile sivilcelerin geçmediğini gördüğünüz taktirde doktora başvurarak cildiniz için uygun bir krem yazdırabilir ve kullanabilirsiniz.

Cinsel Organ Sivilceleri Nedenleri ve Tedavisi

Benzer Konular

Yorumlar (0)