Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar genellikle tedavisi çok zor ve ciddi olan hastalıklardır. Bu hastalıklara yakalanmamak için gerekli önlemlerin alınması büyük öneme sahiptir. Ayrıca hastalığın ilk başladığı dönemlerde hemen doktora başvurmak hayati önem taşır. Şimdi cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir hep birlikte inceleyelim;

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir

İnsan Papilloma Virüsü (HPV)

Bu hastalık cinsel yolla bulaşmakla beraber en yaygın görülen hastalıklardan biridir. Hastalığın bazı çeşitleri, özellikle condylomas diye adlandırılan türü, genital dışında veya içinde oluşabilecek genital siğillere yol açabilir ve cilde veya cinsel partnere kolayca yayılabilir. Hastalığın birçok tipinde herhangi bir belirti oluşmaz ve enfeksiyonun tespiti imkânsız bir hale gelebilir. Bu hastalığı taşıyan bayanlarda serviks kanseri oluşma riski her zaman vardır. Bu nedenle düzenli pap testi yaptırılmalı ve HPV enfeksiyonundaki servikal hücreler tespit edilmelidir. Bunun dışında yapılan HPV aşıları serviks kanserini önleme amaçlı yapılmaktadır. Genital siğiller her ne kadar tedavi edilebilen problemler olsa bile, ileride tekrarlanma durumu bulunur.

İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü (HIV)

HIV, vücutta oluşan enfeksiyonları yok etmek için vücudun yeteneklerini etkisiz hale getiren bir virüstür. Bu hastalığı taşıyan insanlar genellikle enfeksiyon geçirdikten sonra uzun bir süre kendilerini toparlayamazlar ve hasta hissederler. Ancak erken teşhis yapılıp tedavi süreci başlatılmazsa, ileride hayatı tehdit eden hastalıklar ve bir takım kanser hastalıkları baş gösterebilir. Genellikle cinsel ilişki esnasında veya intravenöz ilaç enjekte etmekte kullanılan iğnelerin temizlenmeden başkasında kullanılması ile meydana gelir.

 

Klamidyal Enfeksiyonlar

Bu enfeksiyonlar hem erkekleri hem de beyanları etkileyen ve cinsel ilişki yoluyla bulaşan en yaygın hastalıklardan biridir. Klamidyal enfeksiyon idrara çıkıldığında anormal genital akıntısı ve yanmalara yol açabilmektedir. Bayanlarda tedavisi mümkün olmayan klamidya enfeksiyonu, ciddi hastalıklardan biri olan pelvik inflamatuar hastalığına yol açabilir. Klamidya enfeksiyonu bir takım antibiyotikler ile tedavi edilebilmektedir.

Bel Soğukluğu (qonore)

Bu hastalık peniste veya vajinada akıntılara neden olabilmektedir. Ayrıca zor ve ağrılı idrara çıkmanın da en belirgin nedenlerinden biridir. Genellikle ciddi ve çok yaygın komplikasyonlar kadınlarda daha sık görülür. Ayrıca pelvik inflamatuar, infertilite ve dış gebelik sorunlarına yol açabilir. Hastalık antibiyotik tedaviler ile tedavi edilebilir. Ayrıca genital herpes ve frenqi hastalıkları da yine cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklardır.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir

Benzer Konular

Yorumlar (0)