CİNSELLİKTE 3 DÜŞMAN

Cinsellik, insanda doğuştan var olan bir içgüdü. Fakat özellikle büyük şehirlerin yaşam temposu, cinsel gücü azaltan tuzaklarla dolu. Bal, çikolata, et ve yulaf gibi yiyeceklerin performans artırıcı olduğunu ise bilmeyen kalmadı. Ancak, bunları alarak yeni bir masrafa girmek yerine, hali hazırdaki ögeler hayatın dışına itilerek de aynı sonuca ulaşmak mümkün. Yeter ki, sigara, stres ve uykusuzluğu kapı dışarı edin!

 Sigara

 Hem üreme fonksiyonlarını hem de seks hayatını olumsuz etkiliyor. Üstelik sadece sigara içenleri değil, aynı havayı soluyanları da vuruyor. Araştırmalar, eşlerden birinin günde bir paket sigara içtiği çiftlerin, hiç sigara içmeyenlere göre yarı yarıya daha az seks yaptıklarını gösteriyor. Amerika'da yapılan ve 300 çifti kapsayan bir diğer araştırma da, sigara içen erkeklerin sperm kaliteleri bozulduğu gibi seks isteklerinin de azaldığını ortaya koyuyor. Çünkü sigaradaki kimyasal maddeler, damarlarda kasılmaya ve kan akımının azalmasına neden oluyor. Kan damarları tıkanan cinsel organlar ise daha az duyarlı bir hale geliyor. Sigara içildikten sonra yapılan cinsellikte orgazm daha az yaşanıyor.

 Uykusuzluk

 Kaliteli uyku beyin sağlığını olumlu yönde etkiliyor. Stres, depresif durumlar ve beyni kemiren düşünceler uyku kalitesini bozabiliyor. Kortizol hormonunu artıran uykusuzluk, cinsel istekte azalmaya neden oluyor.

Strese yenilmeyin

Kortizol, en önemli stres hormonu. Stres durumunda ise kandaki DHEA ve testesteron hormonu seviyesi düşerken, kortizol seviyesi yükseliyor. Hormonlardaki bu değişiklik, kan basıncının yükselmesine, damarların daralmasına ve kan akışının yavaşlamasına neden oluyor. Stresli bir gün sonrasında cinsel istek azalıyor. Önemli bir toplantı veya sınav öncesi ve benzer durumlarda cinsel istek ve cinsellikten alınan zevk belirgin oranda azalıyor.

CİNSELLİKTE 3 DÜŞMAN

Benzer Konular

Yorumlar (0)