ÇOCUKLARDA BİTLENME

Çocuklarda bitlenme genellikle klasik temizleme yöntemlerine dikkat etmemekten kaynaklanmaktadır. Bitler saç içinde yaşayan ve çok kısa sürede üreyerek çoğalan, çok küçük ve kanatsız, günde 1-8 kez kan emen, besini kan olan gri renkli böceklerdir. Sirke adı verilen yumurtaları görmek biti görmekten daha kolay olmaktadır. Genel olarak enseye yakın ve kulakların arkasında veya başın arkasında saç tellerinde tutunur halde bulunmaktadırlar.

BİTLER NASIL BULAŞIR

Bitler bir kafadan diğer bir kafaya çok kolay geçebilirler. Başında bit bulunan bir çocuk oyun oynarken veya okulda diğer arkadaşıyla başını bir birine yaslaması veya yüzüne düşen saçlarını hızla arkaya atması bile bitin diğer arkadaşına bulaşmasına yeter.

ÇÖZÜM YOLLARI

Bitlerden kurtulabilmek için kişisel hijyenimize dikkat etmeliyiz. Ellerimizi sık sık yıkamalıyız. Doktorunuzdan veya eczacınızdan gerekli temizlik maddeleri için destek alabilirsiniz. Saçlar ne kadar kısa olursa bitlere müdahale etme yöntemleri o denli kolay gerçekleşir.

Bitler temiz insanlara da kolaylıkla geçmektedir. Bu yüzden çocuğumda bit var diye utanmanıza ve endişelenmenize gerek yok.

Çocuğunuzda bit tespit etmeniz durumunda derhal çocuğunuzu bitten arındırma işlemine başlayınız. Nereden bulaştığını tespit edip okul veya yuvaya bilgi veriniz.

Çocuklarda bitler genellikle belli bölgelerin çok fazla kaşınması ile kendini göstermektedir. Fakat dikkat etmeniz gereken sadece bitler değil, saçın deri kısmına yapışan bit sirkelerinin (bit yumurtası) olup olmadığını da dikkatlice incelemeniz gerekir. Sadece bitleri temizleyerek bit sirkelerini (yumurtaları) saç içinde deriye yapışık bırakırsanız, aynı bitlerin tekrar çoğalmasına sebep olursunuz ve önünü alamazsınız.

Genel anlamda utanılacak bir durum olmamakla birlikte, eğer bir ortamda bit vakası söz konusu ise grup olarak yukarıda anlatılan önlemlerin tamamına uymak gerekmektedir. Aksi taktirde sürekli tekrar eden bit vakaları görülmesi mümkündür.

ÇOCUKLARDA BİTLENME

Benzer Konular

Yorumlar (0)