ÇOCUKLARDA BURUN TIKANIKLIĞI

Bütün çocuklarda burun tıkanıklığı nedeniyle huzursuz durumlar söz konusu olabilir. Burun tıkanıklığı genellikle grip/nezle gibi hastalık durumlarında ilerleme göstererek orta kulak enfeksiyonuna yol açmadıysa bu süreç genellikle ilaçsız ve doktorsuz atlatılabilir. Evde yapabileceğiniz basit ve organik tedaviler ile burun tıkanıklığını açabilirsiniz.

Çocuklarda burun tıkanıklığı ve burun tıkanıklığını önlemek için alınabilecek önlemler

Öncelikle ne olursa olsun en önemli unsur kesinlikle sıvı alımı… 

Sıvı alımını unutmayın… Çocuğun yeterince sıvı aldığından emin olun. Yenidoğanlarda ve küçük bebekler için ana sütü veya formül süt sıkça verilir. Katı gıda döneminde olan çocuklar ve büyük çocuklar için su, tavuk suyu çorba ve zencefil çayı tercih edilebilir.

Evi nemlendirmek…  Bunun için en basit yöntem çocuğun ulaşamayacağı bir yere kap içinde sıcak su koymak. Artık peteksiz ev yok. Evde peteklerin üzerinde de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Veya bu yöntemler içinize sinmiyorsa biraz maliyetle buhar makinaları temin edebilirsiniz.

Burun aspiratörü : Burun aspiratörü kullanmak inatçı sümüklerin bebekler ve çocuklarda olan burun tıkanıklıklarında kesin sonuca sizi daha da kolay götürecektir. Kullanımı kolay ve anlık rahatlama için tavsiye edilebilir.

Akıntının geriye akarak rahatsız etmesinden ziyade sümüklerin normal yoldan kolayca vücuttan atılabilmesi için yattığı yatağın eğimi de son derece önemlidir. Eğer çocuğunuz yan yatıyorsa sırt kısmına küçük bir minder koyarak yatak yönünü ayarlamış olursunuz ve bu durumda geniz akıntısı bir nebze de olsa rahatlamış olur.

Önemli not : Bu bilgiler kesinlikle tecrübelerden oluşmakta ve tavsiye niteliğindedir. Doktor veya sağlık uzmanı tavsiyesi niteliğinde değildir. Lütfen sağlık hususunda son kararınızı vermeden önce araştırma yapınız ve doktorunuza danışınız.

ÇOCUKLARDA BURUN TIKANIKLIĞI

Benzer Konular

Yorumlar (0)