Çocuklarda Öksürük ve Tedavisi

Kış mevsimi soğuk iklimi sebebiyle hastalıkları da beraberinde getirir. Soğuk algınlığı, nezle ve grip kış mevsiminin kaçınılmaz hastalıklarındandır. Özellikle çocuklar çok çabuk hastalanır. Okulda, sokakta ve parkta diğer çocuklarla sürekli etkileşim halinde olan çocukların hastalığa yakalanması kaçınılmaz son oluyor. Son dönemde yaygın olan rahatsızlıklardan biri geçmeyen öksürükler. Soğuk algınlığı ile gelen öksürük veya sigara içilen ortamda kaldığı için boğazı tahriş olan çocuk öksürük nöbetlerine yakalanabiliyor. Çocuklarda yaşanan boğaz tahrişi çocukların bünyesine ağır geldiğinden yetişkinlerden daha kötü ve ağrılı bir süreç yaşanır. Peki, çocuklarda öksürüğe ne iyi gelir?

 

Öksürüğe Karşı Neler Yapılmalı?

Uzman hekimler öksürüğün balgamlı ise şurup kullanılmaması gerektiğini vurguluyor. Balgamın atılmasına yardımcı olacak ilaç takviyesi yapılmalıdır. Evde yapılacak şey ise çocuğu yüzükoyun yatırıp, sırtına gaz çıkartır gibi hafifçe vurmak ve balgamın çıkması için vücudu harekete geçirmek gerekiyor. Çocuklarda öksürük doğal yollar ve tedavilerle kontrol altına alınabiliyor.

Kuru kuru öksüren çocuğun boğazında daha büyük tahribatlara sebep olmamak için çocuğun odasının nemli kalması gerekiyor. Özellikle gece nem boğazı yumuşatır. Çocuklarda öksürük gece boyunca rahatsız edeceğinden odayı nemli tutmak, sıvı tüketimini artırmak gerekiyor.

Boğazı yumuşatmak, tahribatı önlemek için sıvı tüketimi artırılmalıdır. Uyumadan önce ılık bir şeyler içmek boğazın yumuşamasını ve kuruluğunu almasını sağlar, geceleri rahatlık verir.

Öksürüğe İyi Gelen Tarifler

Pekmez & KarabiberÇocuklarda öksürük için hızlı çözüm; bir yemek kaşığı dut pekmezine bir tutam karabiber karıştırıp günde bir kaşık tüketmek öksürüğe iyi gelir.

Ihlamur & Ayva Yaprağı: Ihlamur ve ayva yaprağı birlikte kaynatılır ve içilir. Öksürüğü yumuşatır düzenli uygulamada çözüm sağlar.

Tereyağı & Pekmez: 2 çorba kaşığı tereyağı ve 1 çorba kaşığı pekmez yaklaşık bir tatlı kaşığı su ile karıştırılarak kaynatılır ve ılık bir şekilde içirilir. Tereyağı ve pekmez tatlı bir sıvı olduğundan çocuklar severek tüketecektir.

Çocuklarda öksürük kontrol altına alınmadığı taktirde uzun süren ve boğaza zarar veren bir solunum rahatsızlığıdır. Boğazında balgam biriken çocuk rahat nefes alıp veremediği için uyku düzeni de bozulur. Doğal tarifler ve doktor tavsiyelerine uyum sağlanarak rahatsız edici öksürük kısa sürede çözüme kavuşturulur.

Çocuklarda Öksürük ve Tedavisi

Benzer Konular

Yorumlar (0)