ÇOCUKLUK DÖNEMİ HASTALIKLARI

Çocukluk dönemi hastalıkları tüm ebeveynlerin yakinen bildiği ve her türlü sıkıntıda elde ateş ölçer, sabaha kadar nöbette olunduğu, bu nöbeti ekseriyetle annenin tuttuğu ve birden fazla çocuk olması durumunda sürekli uykusuz, yorgun ve bitap düştüğü hastalık dönemlerindendir.

Bu yazımızda çocukluk dönemi hastalıkları ile ilgili birkaç faydalı bilgi vermeye çalışacağız.

 

Çocukluk dönemi ile ilgili ilk 4 yaş, çocukların enfeksiyonlar ve mikrobik hastalıklar açısından sık sık hastalıklara yakalandıkları bir dönem dir. Okul dönemlerinde ise sıklıkla grip, nezle, tonsillit, kulak iltihabı, pnömoni, bronşolit gibi enfeksiyonlara sık sık yakalanmaktadırlar.

 

Nezle: kış aylarında çocukların hiç bitmeyen hastalıklarının başında gelmektedir. Her anne çok iyi bilir ve doktorunun daha önceden yazmış olduğu yedek ilaçları buzdolabında da mevcuttur. Nezle hafif bir burun akması ile başlar. Hafif öksürük olabilir. Çoğu zaman öksürük daha da şiddetlenebilir. Hatta bu hastalığa ekseriyetle ateş eklenebilir.

 

Grip: Genellikle yüksek ateşle başlayan grip, kas ağrıları, baş ağrıları ve 40 dereceyi bulan ateş, dolu bir burun ve öksürük ile seyredebilir.

 

Boğaz Enfeksiyonu: Aslında boğaz enfeksiyonun ebeveynler arasında geleneksel bir adı da “beta mikrobu” olarak bilinmektedir. Bademcik enfeksiyonu okula giden çocuklarda çok sık görülmekte olan bir hastalıktır. Bademcikleri şişen yavrucuk yutkunma sıkıntısı bazen de uykuda nefes almada sıkıntı çeker.

 

Zatürre (Pnömoni) : Allah muhafaza. Ekseriyetle kış döneminde görülen zatürre, akciğerin bir veya birden fazla lobunun iltihabı şeklinde ateşli bir hastalık. Bu hastalık tipinde akciğerlerimizdeki hava kabarcıkları iltihaplı bir sıvı ile dolar. Nefes alış fonksiyonu ana görevi bozulur ve kandaki oksijen düzeyi düşer. Küçük çocuklarda daha ağır seyreder.

ÇOCUKLUK DÖNEMİ HASTALIKLARI

Benzer Konular

Yorumlar (0)