Covid-19 Enfeksiyonunda Kimler Daha Fazla Risk Altında?

Toplulukta en fazla koronavirüs riski taşıyan dört grup vardır (COVID-19).

  • Yurtdışı seyahat edenler ve yakın temaslar

Kısa süre önce yurtdışına seyahat ettiyseniz veya onaylanmış bir koronavirüs (COVID-19) vakası ile yakın temas kurduysanız, en yüksek enfeksiyon riski altındasınız demektir.

  • Sağlık çalışanları ve yaşlı veya yatılı bakım çalışanları

Paylaşılan tesislerle grup ortamlarında yaşayan insanlar (örneğin yaşlı bakımı tesisleri, yatılı okullar veya ıslah tesisleri)

 

COVID-19'dan daha ciddi hastalık riski taşıyanlar:

 

  • Yaşlılar veya önceden tıbbi durumları olan kişiler

Birçok insan sadece hafif semptomlara maruz kalır; ancak, erken belirtiler yaşlıların şiddetli semptomlar yaşama riski daha fazla olduğudur.
 
Diyabet, kronik akciğer hastalığı, böbrek yetmezliği olanlar da dahil olmak üzere solunum hastalıklarına daha savunmasız hale gelen altta yatan hastalıkları olan kişiler ve bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler de ciddi hastalık riski altındadır.
 
  • Aborijin ve Torres Boğazı Adalıları

Aborijin ve Torres Boğazı Adalıları, önceden mevcut tıbbi durumların daha yüksek oranları nedeniyle koronavirüs (COVID-19) için yüksek risk grubudur.
 
Solunum semptomları veya ateş gibi koronavirüs (COVID-19) semptomları gösteren Aborijin ve Torres Strait Adalı insanlar için testler artık mevcuttur.

 

Kendimi iyi hissediyorum, ne yapmalıyım?

En fazla risk altındaki kategorilerden birindeyseniz ve kendinizi iyi hissetmiyorsanız ve ateşiniz veya nefes darlığınız, öksürük veya solunum hastalığınız ya izolasyon döneminde (kendi kendine karantina), ya da eve geldikten sonraki 14 gün içinde gelişmeye başlarsa Uluslararası seyahatlerden derhal tıbbi yardım almalısınız.

 
Doktorunuza veya acil servise arayın ve doktor muayenehanesine gelmeden önce yurtdışı seyahatinizden bahsedin, böylece uygun enfeksiyon kontrol önlemleri hazırlayabilirler.
 
En fazla risk altındaki kategorilerin bir parçası olup olmadığınıza ve test edilip edilmeyeceğinize karar vermenize yardımcı olması için etkileşimli koronavirüs öz değerlendirme aracımızı kullanın.
 
Nefes almada zorluk gibi ciddi belirtileriniz varsa, 112'ı arayın ve ambulans isteyin ve operatöre son seyahat geçmişinizi söyleyin.

Covid-19 Enfeksiyonunda Kimler Daha Fazla Risk Altında?

Benzer Konular

Yorumlar (0)