DEPRESYON

Çağın hastalığı depresyon artık her insan için tehlikeli bir hal almıştır. Günlük yaşantımızdaki basit olaylardan başlayarak, yaşanacak her türlü problemin sonucu bize depresyon olarak dönebiliyor.

Depresyon hayatımızda “yaşama sevinci” dediğimiz enerjimizi minimuma indirir. İnsan yaşama sevinci ile var olur, heves duyar, hedef koyar, çalışır, sonuca ulaşmak ister, mutlu olur. Depresyon tabiri caizse bu duyguların tam ortasına düşmüş bir bomba gibidir.

Kişi depresyonda iken kendini hayata kapatır, karamsar, mutsuz, hedefsiz ve enerjisiz bir hal alır.

BELİRTİLERİ

Sürekli mutsuzluk

Karamsarlık

Geleceğe yönelik düşünmemek

Ani sinirlenme

Ruh hali değişimleri

Topluluktan uzakta durmak

Ana belirtiler bunlar olmakla beraber olumsuz tüm belirtiler depresyon ile meydana çıkabilir.

TEDAVİSİ

Depresyon ile karşılaşıldığında ilk yapılan psikoloğa başvuruda bulunmak olmalı. İçimize kapandığımız sürece problemler daha da büyüyecektir. Aslında tedavinin ilk aşaması durumu kabul etmektir.

İçinde bulunduğumuz durumun farkına varınca ikinci aşamaya geçilir. Burada tüm problemler ile yüzleşmek zamanıdır. Bize nasıl bir sonuç yaşattıysa yaşatsın her problem ile tek tek yüzleşmek, sebeplerini analiz etmek, çözümü için destek almak gerekir.

Depresyondan çıkma sürecinde insanın en büyük yardımcısı kendisidir. Gerek ilaçlar ile gerekse de manevi olarak destek alınabilir ama öncelikle insanın kendisinin inanması ve problemler ile yüzleşmesi önemlidir.

ÇÖZÜM METOTLARI

Depresyon çözümü yaşanan olayların çeşitliliği kadardır. Bazen basit bir yaşanan olay sebep olurken bazen de ağır yaşananlar sonucu depresyona girilebilir.

Çözümün en önemli aşaması problemler ile yüzleşmek, kaçmamak, içe kapanmamaktır. Tedavi aşaması yaşanan olayın durumuna göre farklılık gösterir.

DEPRESYON

Benzer Konular

Yorumlar (0)