Dil Kanserinin İlk Belirtileri Nelerdir

Dil Kanserinin İlk Belirtileri Nelerdir

Kanserin en ciddi şekilde görüldüğü türlerden biri olan dil kanseri, dilin herhangi bir bölgesinde gelişebilmektedir. Oldukça sıkıntılı bir hastalık olan dil kanseri beraberinde onlarca problem getirmektedir. Bunların başında beslenme problemleri gelmektedir. Genellikle dilin ön kısmında faklı şekillerde noktalar halinde kendini gösteren dil kanserinde erken teşhis ve tedavi çok önemlidir. Kanser ilerleyen zamanlarda veya gelişmesi durumunda dilin yan taraflarına ve boğazın arka kısmında gelişir ve bu duruma orodaringeal kanser adı verilmektedir. Her iki durumda da birbirine benzer semptomlar oluşur. Peki dil kanserinin ilk belirtileri nelerdir ve bu semptomlar nasıl seyreder?

 

Ağrı Oluşması

Besinlerin yutulması veya çiğnenmesi sırasında meydana gelen şiddetli veya hafif ağrılar dil kanserinin ilk belirtilerinden biri olabilir. Ayrıca bu ağrılar soğuk algınlığı, bademcik veya benzeri hastalıklardan kaynaklanıyorsa bile aynı zamanda dil kanserinden de kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle kesinlikle bu hastalıklara bağlanarak doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

Kırmızı veya Beyaz Nokta Oluşumu

Yukarıda anlattığımız her iki kanser vakasında da, dil üzerinde küçük ya da büyük ölçekte beyaz veya kırmızı noktalar oluşabilir. Dilin arka bölümünde kalan noktaları tespit etmek oldukça zordur. Bu nedenle bir el feneri yardımıyla incelemek gerekir. Bu sayede görülmesi zor olan bu bölgelerde kırmızı veya beyaz noktaların olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bunun dışında boğazda veya dil üzerinde uzun süre iyileşmeyen yaraların oluşması da yine dil kanserinin belirtilerinden biri olabilir.

Nedeni Açıklanamayan Kanamalar

Dil kanserinin belirtilerinden bir diğeri de açıklanamayan kanamalardır. İnsanlarda ağızdan gelen ve nedeni açıklanamayan hafif ve orta derecede kanamalar dil kanserinin belirtileri arasında yer almaktadır.

Ağızdan Gelen Kötü Kokular

Dil kanserinin oluşması durumunda ağızdan çok kötü tatlar ya da kokular gelebilmektedir. Bu kokular kolayca anlaşılabilir. Çünkü normal ağız kokularına oranla çok daha şiddetli ve kokusu farklıdır. Normal ağız kokusu ile dil kanseri kaynaklı kokular karıştırılmamalıdır. Dil kanserinin oluşması durumunda katı yiyecekler yemede zorlanma, konuşmada problem yaşama ve yutmalarda ağrı veya zorlanmalar oluşabilir ve bu yetenekleriniz bozulabilir. Ancak uygulanan bir takım tedavi yöntemleri sayesinde bu yetenekler tekrardan kazanılabilmektedir.

Dil Kanserinin İlk Belirtileri Nelerdir

Benzer Konular

Yorumlar (0)