Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Kalıcı diş beyazlatma

Hemen hemen her insanı sarı dişler rahatsız eder. Herkes parlak dişler ister. Sigara, kahve ve çay tüketimi ile de doğru orantılı diş sararmasından kurtulmak mümkündür. Güzel ve beyaz bir gülümsemeyi herkes hak eder.

Kalıcı diş beyazlatma yöntemi, rengi değişmiş dişlerin kişinin isteğine göre birkaç ton açılmasıdır. Mine ve dentin tabakasında oluşan renklenmeler giderilir. Dişlerin beyazlığını yitirmesinde birçok faktör etkilidir. Yapısal bozukluklar, kullanılan ilaçlar, sigara, aşırı çay ve kahve tüketimi dişlerin sararmasına yol açarKalıcı diş beyazlatma ile uzun vadeli olarak dişlerinizin beyaz görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Kalıcı diş beyazlatma işlemi, klinikte bir diş hekimi yardımı ile lazer kullanılarak yapılır. Renginin açılması gereken dişlerin üzerine lazer ışığı tutulur. Diş renginin açılma derecesine göre lazerin tutulma süresi değişir. Aslında lazer ışığı dişleri beyazlatmaz. Lazer yalnızca diş minesine sürülen beyazlatma jelinin aktif hale gelmesini sağlar. Böylelikle dişin beyazlaması için gereken kimyasal reaksiyon başlar. Lazer ışığı dişin içerisine işlemez. Diş beyazlatma işlemi yaklaşık olarak bir saat sürer. İstenilen beyazlığı bir seansta ulaşılamayabilir, birden fazla seans gerekebilir. Ancak işlem bittiğinde ortaya gözle görülür bir fark çıkar.

Kalıcı diş beyazlatma klinikte lazer tedavisinin yanı sıra, evde de tedavi uygulanabilir. Hastanın diş kalıbı alınır ve plastik bir kalıp hazırlar. Bunun içerisine beyazlatıcı ilaç sürülür ve hasta uyurken bu kalıbı takar. Bu tedavi bir haftadan bir aya kadar uzayabilir.

Her iki kalıcı diş beyazlatma yöntemi için de tedavi süresi ile dişlerin beyazlaması doğru orantılıdır. Tedavi süresi uzadıkça dişlerin beyazlığı artar.

Kalıcı diş beyazlatma, bütçe için çok uygun olmayan bir yöntem olabilir. Evde uygulayacağınız pratik diş beyazlatıcı yöntemlerle de dişlerinizin sararmasını önleyebilirsiniz.

 

  • Karbonat en popüler diş beyazlatıcı etkiye sahip maddedir. Hem dişlerinizi beyazlatır, hem de ağızdaki mikropları öldürür. Ayrıca karbonat diş taşını temizler.
  • Tuzun da beyazlatıcı etkisi vardır. Karbonat kadar etkili olmasa da ağızdaki mikropları öldürür ve diş etindeki ödemi azaltır. Dişlerinizi beyazlatmak ve diş sağlığınızı korumak için sofra tuzu kullanabilirsiniz.
  • Gliserin anti bakteriyel bir maddedir.  Dişlerinizi beyazlatmak için karbonat ve sofra tuzu karışımına birazcık da sirke ekleyin. Dişlerinizi bu karışım ile fırçalayın.
  • Çileğin üstündeki taneciklerdiş beyazlatıcı etkiye sahiptir. Çileği direkt diş minenize sürerek dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. Yahut karbonat ile beraber de kullanabilirsiniz.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Benzer Konular

Yorumlar (0)