Diş Çürükleri

Diş çürüğü günümüzde insanların en fazla yaşadığı hastalıkların başında gelir. Herhangi bir  diş rahatsızlığıyla ya da çürükle karşılaşmamış insan hemen hemen yoktur diyebiliriz. Peki diş çürüğünün sebepleri nelerdir? Özellikle son yıllarda tüketimi fazlasıyla artan hazır gıdalar, abur cuburlar, yüksek oranda rafine şeker içeren besinler, asitli içecekler gibi besin maddeleri diş çürüklerini  fazlasıyla arttırmıştır. Yenilen bu besinlerden sonra ağız temizliği yapmamak ağızda bakteri oluşumuna neden olur. Ağızda oluşan bu bakteriler bir bakteri plağı oluşturur ve bu bakteri plakları dişlere zarar verir. Ayrıca yenilen bu şekerli ve unlu gıdalardan kalan artıklar ağızda asit oluşumunu tetikler. Oluşan bu asit dişin doğal yapısının aşınmasına ve bozulmasına sebep olur. Bu aşınım beraberinde çürükleri getirir.

Genelde diş çürükleri diş üzerinde koyu renkli lekeler ve oyuklarla belli olur ve genelde ağrı yapar. Hatta çürük biraz derine inip sinirlere kadar geldiği zaman ağrı dayanılmaz boyutlara ulaşır. Diş çürüklerini anlamak aslında çok kolaydır. Diş üzerinde oluşan lekeler çürümeye başlayan bir dişin habercisidir ama bazen diş çürüklerini anlamak daha da zor olabilir. İki diş arasında başlayan çürükleri insan gözüyle ayırt etmek biraz zor bir durumdur. İnsan bu çürükleri fark edemez ve ileri boyuta ulaşan diş çürükleri yemek yerken dişin düşmesine ya da kırılmasına sebep olur. Bu çürükler genelde bir diş hekiminin yanında röntgen çekildiğinde anlaşılır.  Aslında halk arasında basite indirgenen diş çürükleri tüm bu sebeplerden dolayı ihmal edilmemesi gerekilen bir durumdur. Peki bu diş çürüklerini nasıl engelleyebiliriz? Aslında alınacak birkaç küçük önlemle diş çürüklerinin önüne geçmek oldukça kolaydır. İşte diş çürüklerini önlemek için birkaç küçük tavsiye:

  • Yenilen yemekler ağızda bakteri oluşturduğu için her öğünden sonra dişleri fırçalamak bakteri oluşumunu büyük ölçüde azaltacaktır. Ayrıca gene öğünlerden sonra diş ipi kullanmak dişlerin arasındaki besin atıklarının temizlenmesinde de çok etkili bir yoldur.
  • Asitli ve şekerli gıdalardan kaçınmak da diş sağlığı için çok önemlidir. Bu tip gıdaları hayatınızdan tamamiyle çıkartamıyorsanız en azından yedikten hemen sonra dişlerinizi fırçalamanız besinlerin zararlı etkilerini en aza indirecektir.
  • Yılda iki kez bir diş hekimine kontrole gitmeniz ağız ve diş sağlığınızı korumanızda çok etkili ve gereklidir.
  • Dişlerinizi fırçalarken dilinizi ve yanaklarınızı da fırçalamanız orda biriken besin atıklarından da kurtulmanızı sağlayacaktır.
  • Diş macunu seçiminde florür içeren bir diş macunu kullanmanız diş sağlığınızın korunmasında etkili başka bir yoldur.

Diş Çürükleri

Benzer Konular

Yorumlar (0)