Diş Teli Tedavisi Nedir

Diş yamuklukları, çarpıklıklarının ve iskeletten kaynaklanan (çene kemiği) sorunların tedavisinde kullanılan yöntem diş teli tedavisidir. Bu tedavi yöntemi ile ağız ve diş sağlığının ortodonti alanı ilgilenir.

 

Bu tedavide birçok araç kullanılır. Tedavi başlamadan evvel, hastanın çene kemiği röntgeni istenir. Gerçekten diş teli tedavisine ihtiyaç duyulup duyulmadığı araştırılır. Eğer çene kemiğine bir operasyon gerekiyorsa, gerekli şartlar da uygun ise bu operasyon gerçekleştirilir. Çoğu zaman diş teli tedavisinde diş çekimi de gerçekleşir. Çene kemiği dar ya da küçük olduğunda dişler sıkışmaktadır. Dişleri düz hale getirebilmek için diş çekilir. Ayrıca çoğu zaman yirmilik dişler de diş teli tedavisinde alınır.

Diş telini genellikle çocuklarda görürüz. En uygunu da budur. Gelişim çağında diş teli tedavisi daha hızlı sonuç verir ve dişlerin yerleri ile oynamak çok daha kolaydır. Süt dişi çağındaki çocuklarda aparey kullanılır. Aparey damak destekli diş telidir, çıkarılıp takılabilen bir aygıttır. Hatta gece için ayrı, gündüz için ayrı aparey bulunmaktadır. Ancak süt dişleri dökülmüş, artık yerine sabitleri gelmiş çocuklarda sabit diş telleri kullanılır. Bunlar dişe yapıştırılan braket ve onun içinden geçirilen ark teli ile oluşur. Braket diş minesine yapıştırılır. Hastanın durumuna göre de lastik kullanılarak dişler düzeltilir. Yetişkinler de braket yardımı ile diş tedavisi olabilir.

 

Diş tedavisi için geç kalınmış sayılmaz. Dişleri sağlıklı her bireyin dişleri düzeltilebilir. Ancak yetişkin hastalarda cerrahi müdahale oranı daha yüksektir.

Diş teli, estetik kaygılara yol açmaktadır. Özellikle artık belli bir yaşa gelmiş, çalışan bireylerde “Acaba nasıl görünüyorum?” kaygısı oluşur.  Bunun için şeffaf, seramik diş telleri mevcuttur. Ya da plastik plaklarla da tedavi uygulanabilir. Ancak bu tedavi, telsiz tedavi yöntemidir ve diş teli kadar etkili sonuç vermeyebilir.

Diş telleri dişlerinizin düzgün yönde hareket etmesini sağlayarak, dişlerinizi düzeltir. Tedavinin ilk aşamalarında, ağrılar ortaya çıkabilir. Özellikle bir şeyler yerken, ısırırken ve çiğnerken ağrı daha da çok vuku bulabilir. Bunları önlemek için ağrı kesiciler yeterli olacaktır. Ayrıca o dönemlerde biraz daha dikkat ederek ağrı oluşumu önlenebilir. Diş teli kullanan hastalar, ağız ve diş sağlıklarına iki kat daha fazla dikkat etmelidirler. Diş tellerinin ve braketlerinin özenle ve dikkatle fırçalanması gerekir.

Diş Teli Tedavisi Nedir

Benzer Konular

Yorumlar (0)