Dışkı Kaçırma

Dışkı Kaçırma

Dışkı kaçırma, yani diğer bir adıyla Anal İnkontinans olarak adlandırılan durum, bazı psikolojik ve fizyolojik sebeplere bağlı olarak gazın ve dışkının istem dışı dışarı atılmasına denir. Bu kaçırmalar bazı durumlarda şekilsiz dışkı, gaz veya hastalığın ilerlemesinde şekilli dışkı olarak görülebilmektedir. Ancak her ne sebeple olursa olsun dışkı kaçırma toplum arasında utanmaya neden olabilecek bir problemdir. Bu hastalığı taşıyıp sırf utandığı için yıllarca doktora gidemeyen birçok insan vardır. Ancak tedavi şekilleri ve yaşam tarzında yapılacak değişiklikler ile bu utangaçlık faktörü ortadan kaldırılabilmektedir. Bu nedenle hiç zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

 

Dışkı Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

Dışkı kaçırma nedenleri arasında en yaygın görülenler kabızlık, ishal ve kas-sinir sisteminin hasar görmesidir. Bu kasların hasar görmesine neden olan büyük faktörlerden biri ter ilişkidir. Bunun dışında yaşlanma ve doğum gibi faktörlerde sinir ve kas sistemine hasar verebilmektedir. Sinir ve kaslarda meydana gelen bu hasarlar, dışkı yolunun kaslar tarafından kapanmasına engel olur ve istem dışı dışkı çıkışı yaşanabilir. Bunun dışında yaşanan kabızlık problemleri de yine doğrudan sinir ve kasları etkilemektedir. Kabızlık esnasında çıkan sert ve kuru dışkı beraberinde kas ve sinirlere zarar verir ve özellikle ishal oluşması durumunda dışkının tutulması nerdeyse imkânsızlaşır. Ayrıca gaz problemleri de hiçbir şekilde tutulamayacak bir hale gelir. Ayrıca ishal problemleri de başlı başına dışkı kaçırmaya neden olan faktörlerden biridir.

 

                Dışkı kaçırmanın diğer bir sebebi de rektumun dışkıyı tutabilme kapasitesinin azalmasıdır. Normal şartlarda rektum bölgesi yalnızca dışkıyı tutabilmek için genişler veya uzar. Fakat rektumda herhangi bir yaralanma olması durumunda veya radyasyon tedavilerinde müdahale yapılması sonucunda rektum gerektiği kadar gerilmez ve fazla olan dışkı direk olarak istem dışı dışarı atılır. Ayrıca inflamatuvar barsak hastalıkları da aynı problemi doğurmaktadır. Bunun dışında anüste veya rektum bölgesinde yapılan cerrahi operasyonlar veya damar tedavi işlemleri hem anüste hem de rektumda sinir kas sisteminin hasar görmesine neden olur ve dışkı karışma kaçınılmaz bir hale gelir. Ayrıca rektumun anüsten aşağı doğru sarkmasına neden olan rektal prolapsus ya da bayanlarda rektumun vajinaya doğru çıkıntı yapması, yani rektosel durumları da aynı şekilde dışkı kaçırmaya neden olan durumlardır.

Dışkı Kaçırma

Benzer Konular

Yorumlar (0)