Dışkı Kaçırma Nedenleri

Dışkı Kaçırma Nedenleri

Dışkı kaçırma ya da diğer bir adıyla Anal inkontinans; bir takım psikolojik ve fizyolojik sebeplere bağlı olarak gaz ve dışkının dışarı atılmasıdır. Dışkı kaçırma olayı renksiz dışkı, gaz ve ilerlemiş hastalarda şekilli dışkı olarak gözlemlenebilir. Dışkı kaçırmanın en belirgin ve yaygın nedenleri arasında kas hasarı, sinir hasarı, kabızlık ve ishal bulunmaktadır. Doğum ve yaşlanma kas-sinir hasarlarının başlıca nedenlerindendir. Bunun dışında ters ilişkiye girmek de bunun en büyük nedenleri arasında yer almaktadır.

 

Utanmaya sebep olan bu hastalık nedeniyle insanlar yıllarca bu problem ile yaşamak zorunda kalabiliyor. Ancak bazı yaşam tarzı değişiklikleri ve tedavi yöntemleri sayesinde kısa sürede bu hastalıktan da diğer hastalıklar gibi kurtulmak mümkün olabiliyor. Peki dışkı kaçırma nedenleri nelerdir ve belirtileri nasıl seyreder, hep birlikte inceleyelim;

Dışkı Kaçırma Nedenleri Nelerdir?

  • En belirgin nedenlerinden biri kaslarda ve sinirlerde oluşan aşırı hasarlardır. Bunun nedeni de dışkının atılacağı bölgeye sert müdahalelerin yapılmasıdır. Bunların başında da kabızlık ve ters ilişki gelmektedir.
  • İleri derecede kuru kabızlık problemleri dışkı kaçırmalarına neden olabildiği gibi, basur gibi problemleri de aşırı şekilde tetikleyebilmektedir. Ayrıca kas ve sinirlerin ölmesine yol açan kabızlık problemine yakalanmamak için beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesi ve kabızlığa neden olan besinlerden uzak durulması gerekir.
  • Katı dışkılar sulu dışkılara oranla rektum bölgesinde daha rahat tutulurlar. Bu nedenle ishal olmamaya ve ishale neden olan besinlerden uzak durmaya gayret edilmelidir.
  • Rektum dışkı tutma kapasitelerinde azalma görülmesi de yine dışkı kaçırma nedenleri arasında yer almaktadır.
  • Yapılan bazı cerrahi operasyonlarda yine dışkı kaçırmalara yol açabilmektedir. Özelikle kuyruk sokumuna bağlı gelişen basur gibi problemlerin giderilmesi esnasında dışkı kaçırma problemleri baş gösterebilmektedir.
  • Anüsten aşağı sarkan rektumun yol açtığı Rektal Prolapsus ya da bayanlarda rektumun vajina bölgesine doğru çıkıntı yaptığı Rektosel durumlarda yine dışkı kaçırmaya neden olmaktadır.

 

Oldukça zor bir imtihan olarak karşımıza çıkan bu hastalığa ileri yaşlarda yakalanmak insanın kendine bakımının da zorlaştığı yaşlılık dönemlerinde büyük problem olmaktadır. Bu yüzden bu tür problemi olan kişilerin hastalıkları büyümeden önce doktora muayene olmaları çok önemlidir.

Dışkı Kaçırma Nedenleri

Benzer Konular

Yorumlar (0)