Diyabet Nedir Kimlerde Görülür?

Diyabet Nedir Kimlerde Görülür?

Diyabet hastalığı toplum içerisinde şeker hastalığı olarak da bilinmektedir. Diyabet en basit tanımı ile insülin hormonu eksikliği ya da etkisizliği nedeni ile meydana gelmiş olan kronik bir rahatsızlık türüdür. Bu hastalık kan çekeri yüksekliği ile seyretmektedir. Diyabet hastalarında insülin eksikliği meydana geldiğinde kan şekeri de yükselmeye başlar.

 

Diyabet Nasıl Meydana Gelir?

Diyabet vücutta bulunan pankreasın yeterli oranda insülin üretmemesi veya insulin hormonunun en iyi şekilde vücut tarafından kullanılamaması sonucunda meydana gelmektedir. Bu hastalık meydana geldikten sonra sürekli olarak gelişmekte ve kişide ömür boyu devam etmektedir. Diyabet hastalığına yakalanan insanlar yediği besinlerden kana geçen şekeri kullanma yetisini gösteremez ve bu da kan şekerinin yükselmesine neden olur. Diyabet kişilerde fark edilmediği ve tedavi edilmediği taktirde önemli problemler ortaya çıkarabilir.

 

Diyabet Hangi İnsanlarda Görülür?

Bu hastalığın ortaya çıkmasında genetik faktörler büyük bir etki gösteriyor. Ailede önceden diyabet hastası olan insanlar varsa diğer bireylerin de kendilerinde bu hastalığın görülebilme riskini az çok kabul etmeleri gerekiyor. Diyabet görülebilecek riskli bir diğer grup ise aşırı kilolu ya da obez olan insanlardır. Bu süreci etkileyen bir diğer durum da yaştır. İlerleyen yaşlarda diyabetin görülme riski de artmaktadır.

 

Diyabet Kaç Tip Görülür?

Diyabet hastalığının kendi içerisinde görülme şekilleri vardır. Temel olarak 4 tip diyabet hastalığı vardır. Tip 1 diyabet ve Tip 2 diyabet hastalığı gebelik sırasında ortaya çıkan diyabetlerdir.

Tip 1 diyabet kişilerde pankreasın insülin salgılamaması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlıkta insülin bulunmaz.

Tip 2 diyabet ise pankreas bir miktar insülin sağlamaktadır. Ancak bu yetersiz bir orandır. İnsülin direnci vardır ve insülin yetersizdir.

 

Diyabet Belirtileri Neler?

Diyabetin belirtileri arasında aşırı uykulu olma, çok fazla su içmek istemek, vücudun sürekli yorgun ve halsiz olması, sık sık tuvalete gitme ihtiyacı en belirgin belirtileridir. Biraz daha ileri seviyede olan diyabet hastalarında meydana gelen belirgin belirtiler ise iştahsızlık, karın ağrısı, şuur bulanıklığı, koma hali gibi belirtilerdir. Bu hastaların hazır gıdalardan ve gazlı içeceklerden uzak durması gerekiyor.

 

Diyabet Tedavisi Nasıldır?

Bu rahatsızlıkta en önemli amaç kan şekerinin düzene girmesini sağlamaktır. Aynı zamanda kan şekeri seviyesinin düşmesini önlemek de temel amaçlar arasındadır. Tedavisi için sağlıklı beslenme büyük öneme sahiptir. Bu hastalar için özel beslenme programları uygulanmaktadır. Aynı zamanda egzersiz de bu hastalar için önemlidir. İlaç tedavisinde ise Tip 1 insülin hastalarının yaşam kalitesini koruyabilmesi için mutlaka insulin alması gerekmektedir. İnsulin kişilerde bağımlılığa neden olmaz ancak yaşamaları için de gereklidir. Tip 2 hastalar ise insulin yerine ağızdan alınan ilaçlara ihtiyaçları vardır.  Diyabet hastalarının sağlıklı beslenmesi, hazır gıdalardan uzak durması ve egzersiz yapması hastalığın vücut üzerindeki etkisini azaltmaktadır.

 

Diyabet Nedir Kimlerde Görülür?

Benzer Konular

Yorumlar (1)
Recep Hilmi TUFAN | rehitu.com - 2020 Mayıs 06
En tatlı hastalık derler büyükler. Kim bilir neler çekiyorlar ama biz bilemiyoruz tabii .