Diyette Tatlılar Nasıl Tüketilmeli ?

Sağlığımızı tehdit etmeye başlayan fazla kilolarımızdan kurtulmak için çeşitli diyet programlarına başvuruyoruz. Her biri farklı kriterlere göre hazırlanmış bu diyetlerde çoğu zaman sevdiğimiz yiyeceklerden uzak kalıyoruz. En çok da tatlılardan uzak kalmak bizi zorluyor. Çoğu diyetin uygulanışı tatlı yememizi kısıtlıyor ya da tamamen yasaklıyor. Bu durum da beraberinde tatlı krizi ile karşılaşmamıza neden oluyor ve diyet ruh sağlığımızı da olumsuz yönde etkilemiş oluyor. Haliyle sonu gelmeyen diyetler çoğunlukla bu tatlı krizi yüzünden bitiyor. Peki diyetteyken tatlı tüketmek mümkün mü?

Diyetteyken tatlı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz!

 Diyet yapıyor olmanız tatlı yemenize engel değil. Burada önemli olan tatlıları nasıl ve ne ölçüde tükettiğinizdir. Özellikle aldığınız şeker miktarı çok önemli. Hem sağlıklı hem de hızlı kilo vermek istiyorsanız tükettiğiniz şeker miktarını en aza indirgemeniz gerekiyor. Dolayısıyla tatlı tüketirken de olabildiğince hafif tariflere yönelmelisiniz. Şeker ihtiyacınızı karşılayacak alternatif tarifler sayesinde ani gelen tatlı krizi de buhar olacak. Bu alternatifler sizin için yeterli değilse ve yine de diyet yaparken ağır şekerli tatlılar tüketmek istiyorsanız her ne kadar önerilmese de kendinize ödül günleri yapabilirsiniz. 2 haftada 1 kez olacak şekilde yarım porsiyon tatlı tüketebilirsiniz ancak bunu alışkanlık haline getirmeyin. Diyetinizi bozacak, sağlığınızı tehdit edecek tatlılardan olabildiğince uzak durun.

Diyet yaparken nasıl tatlılar tüketebiliriz?

 Şeker tüketim oranımızı sadece diyet zamanlarında değil günlük hayatımızda da en aza indirgemeye çalışmalıyız. Sağlığımızı tehdit eden şeker yerine bize enerji verecek sağlıklı besinleri tüketmeye yönelmeliyiz. Bu aşamada meyveler, bitter çikolata, şekersiz sütlü tatlılar en büyük yardımcımız olacak. Hem lezzetli hem de sağlıklı olan besinler sayesinde diyetimizi bozmadan, sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemiş olacağız.

 Diyetteyken özellikle tatlı krizi anlarında 1 adet hurma, kuru kayısı, kuru incir ile şeker ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Aynı zamanda meyveleri, erittiğiniz bitter çikolatayla tüketebilirsiniz ancak çikolata ve meyve miktarını da abartmamalısınız. 1 porsiyondan fazlası diyetinizi bozacak, kalori olarak size geri dönecektir. Kakao ve tarçını da diyette rahatlıkla tüketebilirsiniz. Özellikle ananas dilimlerini kakaoya bulayarak şahane bir tatlı elde edebilirsiniz. Ananas kilo vermeye yardımcı, bol sulu meyvelerin başında geliyor. Kakao da fazla tüketilmediği takdirde vücudumuza çeşitli faydalar sağlıyor ve aynı zamanda çikolata ihtiyacını da karşılıyor. Dolayısıyla bu iki malzeme birleşince diyet listenize şölen gibi bir tarif eklenmiş oluyor. Tüm bu unsurlara dikkat ederek diyette tatlı tüketebilir aynı zamanda da sağlıklı beslenerek ideal kilonuza ulaşabilirsiniz.

 

Diyette Tatlılar Nasıl Tüketilmeli ?

Benzer Konular

Yorumlar (1)
Yeliz - 2018 Mayıs 15
Tatlıyı çok sevmeme rağmen yazınıza uyarak demek istiyorum bu diyeti :)