Düz Tabanlılık Nedir?

Düz Tabanlılık Nedir ? Tedavisi Var mıdır ?

Düztabanlılık olarak bilinen problem, ayak iç kısmının yere basıldığı anda diğer bölgelerle beraber yere temas etmesi durumdur. Yaygın olarak çocuklarda rastlanan bu problem genellikle ayak kavis bölgesinin, yani kavisin gelişmemesinden kaynaklanabilmektedir. Bunun dışında basit aşınma, aşırı baskı ve yaralanmalar sonucunda da meydana gelebilmektedir. Düz tabanlık nedir ve tedavisi var mı diye düşünüyorsanız, elbette tedavisi bulunuyor ve gelişen teknolojik cihazlar sayesinde ağrısız ve kısa sürede gerçekleştirilebiliyor. Bu problem nadiren de olsa, bacaklarda dengesizliğe, dizlerde ve ayak bileklerinde çeşitli sıkıntılara neden olabilmektedir. Herhangi bir şekilde ağrılara sebep olmayan düztabanlılık problemlerinde tedaviye gerek duyulmamaktadır.

 

Düz Tabanlık Nasıl Teşhis Edilir?

Röntgen; bu yöntem çok az miktarlarda radyasyon içermekte olup, kemiklerin ve eklemlerin doğru görüntülerine ulaşılmasına yardımcı olur. Özelikle de Artrit gibi problemlerin saptanmasında çok etkilidir.

Tomografi; röntgene nazaran daha ayrıntılı bilgiler sunabilen Tomografi sayesinde ayağın çeşitli açılardan görüntülerine ulaşılabilir.

Ultrason; Genellikle bu yöntem ayak kirişlerinde yaralanma benzeri durumlar olduğu şüphesi ile yapılmaktadır. Dokuların detaylı görüntülerini ses dalgaları sayesinde elde etmeye yardımcı olur. Röntgen kemik dokularının tespitinde ne kadar etkiliyse, ultrasonda doku tespitinde o kadar etkili ve başarılıdır.

MR; Hem yumuşak, hem de standart dokuları rahatlıkla birbirinden ayırabilen bu yöntemde radyo dalgaları ile çok güçlü bir manyetik alan kullanılmaktadır. Diğer yöntemlerde elde edilemeyen netlik MR ile sağlanacağından dolayı zorunlu olması halinde MR çekimi tercih edilmektedir. MR çekiminde bir miktar radyasyona maruz kalınmaktadır.

Düz Tabanlık Tedavisi

Ağrılı düztabanlık problemlerinde ark destek cihazları kullanılabilir. Reçetesiz satılan bu seleler sayesinde ağrılar büyük ölçüde hafifletilebilir. Bunun dışında ayakların kıvrımına göre imal edilen ark destekleyicileri de kullanılabilir. Ayrıca bazı insanlarda Aşil kiriş bölgelerinde kasılmalar meydana gelebilir ve bunun için kiriş germe egzersizleri uygulanabilir. Son olarak doğru ayakkabı seçimi yapılabilir. Bunun için ayak yapısına en uygun ayakkabılar seçilmeli ve ayaklara aşırı yük binmesini engelleyen ortopedik ayakkabılar tercih edilmelidir. Düztabanlılık için herhangi bir cerrahi operasyon da yapılmamaktadır.

Düz Tabanlılık Nedir?

Benzer Konular

Yorumlar (0)