El ve Ayak Yanması

Ayak ve ellerde yanma hissinin oluşması genellikle yetişkin insanlarda rastlanan bir rahatsızlıktır. Genel olarak geçici bir durum olan el ve ayak yanması, yanma süresinin uzaması ile doktora başvurmayı gerektirebilir. Geçici olarak ayak ve ellerde yanma oluşması çoğu zaman kimyasal madde tüketiminden kaynaklanmaktadır. Ayrıca koşu sporu yapan kişilerde de sık rastlanan bir durumdur. Ancak koşucu bir insan değilseniz ve kimyasal maddeler ile yakından uzaktan bir alakanız yoksa işte tamda bu noktada yanmalara neden olan farklı bir sorun olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Hem ellerde hem de ayaklarda yanmalara neden bu rahatsızlıklar genellikle ayaklarda daha belirgindir. Özelliklede ayak topuklarında yanma hissi daha fazladır.

 

El ve Ayak Yanmasının Nedenleri

  • Sensory perip-heral neuropathy; genel olarak bu problem ayak ve ellerden beyne mesaj taşıyan bazı sinirlerin hasar görmesiyle meydana gelmektedir. Bu rahatsızlığa alkol kullanımı, şeker hastalığı ve B12 vitamini eksiklikleri yol açabilmektedir. Bu 3 problemin olduğu kişilerde el ve ayak yanmaları görülebilmektedir.
  • Menopoza giren bayanlarda da yanma hissi oluşabilmektedir.

El ve Ayak Yanmaları İçin Öneriler

Şimdi anlatacağımız yöntemler sayesinde ayak yanması şiddetini düşürebilir ve konforunuzu arttırabilirsiniz. Bu uygulamaların başında naylon çorap giyilmesi, ayakların havalandırılması, uzun süre ayakkabı içinde bırakılmaması, çok fazla ayakta kalınmaması, tuzlu ve acılı besinlerden uzak durulması ve ağrı zamanlarında ılık bir duş alınması gelmektedir. Ayrıca yatmadan evvel 1-2 dakika boyunca ayakların ılık suda tutulması büyük fayda sağlayacaktır. Bunu yaptıktan sonra ayaklarınızı durulamadan ıslak bir şekilde yatağınıza girin ve rahatlığı hissedin.

 

El ve Ayak Yanmaları İçin Bitkisel Çözümler

Öncelikle uyumadan evvel bir çay bardağı yoğurt suyu tüketmeniz çok büyük fayda sa ğlayacaktır. Bunun dışında 4 adet lahana yaprağını yarım litre suda kaynatın ve bu suyu sabah akşam yemeklerden hemen önce ya da sonra tüketin. Bu işlemi 3 gün içip 3 gün ara vererek uygulamanız gerekiyor ve toplamda 21 gün sürüyor. Ayrıca el ve ayak yanması yaşıyorsanız, bir miktar limon suyunu yanan bölgelere sürmeniz yeterli olacaktır. Son olarak sarı kantaron yağını masaj yapar gibi ayaklarınıza ve ellerinize yedirmeniz, yanmaları büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır.

El ve Ayak Yanması

Benzer Konular

Yorumlar (0)