Ergenlik Sivilceleri

Ergenlik dönemlerinde baş gösteren ve hem cildin, hem de sosyal hayatın kalitesini bozan sivilceler cinsiyet ve yaş ayırt etmeksizin hemen hemen her insanda belirli dönemlerde ortaya çıkmaktadır. Sivilceler gençlik dönemlerinde sık rastlanan bir durum olduğundan dolayı insanların içine kapanmalarına yol açabilir. Şimdi önlenmesi çok zor olan bu ergenlik sivilcelerinin ne olduğunu, neden oluştuğunu ve nasıl tedavi edildiğini öğrenelim;

 

Ergenlik Sivilcesi Nedir?

Bu sivilceler duygusal ve fiziksel travmalara yol açabilen ve tedavi edilmediği takdirde kalıcı izlere yol açabilen bir çeşit cilt hastalığıdır. İsminden de anlaşılacağı gibi genel olarak ergenlik dönemlerinde ortaya çıkarlar. Cilt yapısını bozduğu için ve kötü bir görünüme yol açtığı için genç ergenlerin çeşitli psikolojik sorunlar yaşamasına neden olabilir. Ergenlik sivilceleri çoğunlukla 10-13 yaşları arasında başlar ve 18-20 yaşlarına kadar devam eder. Özellikle son zamanlara doğru şiddetini artırır. Genel olarak yanaklar, çene, alın ve boyun gibi kısımlarda daha fazla görülür. Bunun dışında kol, göğüs, genital bölge ve omuzlarda da görülebilir. Genellikle 20’li yaşlardan sonra etkisini kaybeder ve yavaş yavaş kaybolurlar. Nadir durumlarda 25 hatta 30 yaşına kadar da devam edebilmektedir.

Ergenlik Sivilceleri Neden Oluşur?

Sivilcelerin ergenlik dönemlerinde sıkla oluşmasının en büyük nedeni; bu dönemlerde hormonal salınımların ileri derecede değişmesidir. Değişen hormonlar direkt olarak cildi yağlandırarak yağ bezlerini uyarır. Bunun dışında stres ve beslenme düzenindeki dengesizlikler ve yanlışlar da sivilceyi tetikleyen faktörler arasındadır. Özellikle yağlı ciltlerde daha fazla meydana gelen bu sivilceler, patlatılmaları veya yanlış tedavi yöntemlerinin uygulanması halinde ileriye dönük kalıcı ve ciddi izlerin oluşmasına yol açabilirler. Yağlı ciltler her ne kadar bu tür problemlere daha meyilli bir cilt yapısı olsa da, genel olarak en geç yaşlanan ve kırışan cilt tipidir.

Ergenlik Sivilcelerinin Tedavisi

Ergenlik sivilceleri için kesinlikle ilaç tedavisi önermiyoruz. Bunun yerine evde hazırlanan doğal maskeleri tercih etmelisiniz. Bunun dışında her gün düzenli olarak sivilceli bölgeleri yıkamak da oldukça faydalı olacaktır. Kuru bir cilde sahipseniz nemlendirici sabunlar, yağlı bir cilde sahipseniz kükürtlü sabunlar kullanmanız daha faydalı olacaktır. Ayrıca yüzünüzü taze limon suyuyla yıkamanız daha etkili sonuçlar doğuracaktır.

 

Evde hazırlayacağınız onlarca maske türü bulunmaktadır. Limon suyuna az miktarda aspirin tozu ekleyerek veya limon suyuna karbonat ekleyerek oluşturacağınız macunları düzenli olarak kullanmak işinizi görecektir. Ayrıca hiçbir şekilde sivilceler ile oynamamalı ve yayılmasına müsaade etmemelisiniz. Yara boyutuna ulaşan sivilcelerde enfeksiyon kapmamak için bir sağlık kurumuna başvurabilirsiniz.

Ergenlik Sivilceleri

Benzer Konular

Yorumlar (0)