Erkeklerde İktidarsızlık ve Çözümleri

İktidarsızlık, erkeğin cinsel isteğinin olmasına rağmen yine de bunu fiziksel olarak hissedememesi durumudur. Cinsel iktidarsızlık durumunda penis damarlarında kan toplanamaz ve sertleşemez yani ereksiyon olmaz. Erkek, cinsel iktidarsızlık nedeni ile cinsel ilişki için yeterli sertliği koruyamaz. İktidarsızlık hem cinsel sağlık açısından sorun teşkil ettiği gibi psikolojik açıdan da erkekleri olumsuz etkiler.

Cinsel iktidarsızlık neden olur?

Stres, gerginlik, ruhsal bozukluk gibi psikolojik nedenler iktidarsızlığa yol açabileceği gibi bazı fizyolojik rahatsızlıklar da erkeklerde cinsel iktidarsızlığa neden olabilir. Hormonlar, kan damarları, beyin ve sinir uçları sağlıklı bir cinsel ilişki gerçekleşebilmesi için uyum içinde çalışmalıdır. Bu dört ögeden birinde bir sorun ortaya çıkarsa iktidarsızlık sorunu meydana gelebilir. Tansiyon hastalığı, diyabet, troit bezlerinin fazla çalışması, anemi gibi kan hastalıkları, sinirsel rahatsızlıklar cinsel iktidarsızlığın diğer nedenleri arasında sayılabilir. Ayrıca alkol ve uyuşturucu kullanımı da cinsel yaşamı fazlası ile etkiler. Aşırı alkol kullanımı ya da uyuşturucu kullanımı erken boşalma ya da sertleşememe gibi sorunlara yol açabilir. Ayrıca erkek partneri ile tam bir uyum içerisinde değilse, etkilenemiyor ve ilişkiden zevk alamıyorsa sertleşme sorunu yaşayabilir.

Cinsel iktidarsızlığın çözümleri nelerdir?

Eğer stres, gerginlik gibi nedenlerden dolayı geçici ereksiyon sorunu yaşanıyorsa, strese neden olan etmenler ortadan kaldırılmalıdır. Eğer iktidarsızlık sorunu halen devam ediyorsa muhakkak bir doktordan yardım alınmalıdır.

İlaç tedavisi ile ereksiyon sorunu ortadan kaldırabilir.  Bu ilaçların etkisi kişiden kişiye değişebilir ancak yine de yarı yarıya fayda elde edilmektedir.

Hormon tedavisi ile cinsel güç arttırılabilir. En az 6 ay süren hormon tedavisi sonunda erkek eski cinsel iktidarına kavuşabilir.

Başka bir alternatif olarak ise vakum tedavisi mevcuttur. Dışarıdan bir etki ile penisteki kan akışını sağlamak ve belli bir noktada kanın toplanması sağlanmaktadır. Düzenli vakum tedavisi sonucunda erkek eski cinsel gücüne kavuşabilir. Ancak bu tedavi ağrılı bir tedavi yöntemidir.

Tüm dünyada kullanılan ve en etkili olan yöntem ise enjeksiyon tedavisidir. Direkt olarak, sertleşme esnasında vücudun salgıladığı sıvıyla aynı etkiyi gösteren bir sıvı penise enjekte edilir. Böylelikle suni yolla sertleşme gerçekleştirilmeye çalışılır. Muse adı verilen başka bir yöntemle de enjeksiyona benzer bir şekilde idrar yolundan vücuda sıvı verilerek sertleşme gerçekleştirilir.

Erkeklerde İktidarsızlık ve Çözümleri

Benzer Konular

Yorumlar (0)