FARENJİT

Farenjit rahatsızlığı en çok yaşanılan solunum rahatsızlıklarından biridir. Özellikle kış aylarında artan bu rahatsızlık, kronik olarak ta birçok insanı etkilemektedir.

Farenjit; burun ve ağız boşluğunun arka duvarında oluşan iltihaplanmadır. Akut ve kronik olmak üzere iki tür farenjit görülür ve ikisi birbirinden farklıdır. Ani gelişen, şiddetli iltihaplanmalar akut farenjittir. Daha hafif seyreden fakat buna karşılık da daha uzun süren farenjit türü ise kronik(müzmin) farenjittir.

NEDENLERİ

Daha çok kış aylarında görülen türü için, üst solunum yolları rahatsızlıkları, grip gibi hastalıklara neden olan virüsler sebebi iledir. Virüslerin yanı sıra sigara, alkol, kuru hava, tozlu hava, hava kirliliği, geniz akıntısı, çok sıcak ya da soğuk yiyecek-içecekler gibi boğazı tahriş eden faktörler kronik farenjitte etkin rol oynar. 

 

 

BELİRTİLERİ

Ana belirti boğaz ağrısıdır. Yüksek ateş, yutkunma zorluğu, geniz akıntısı, boğazda kızarıklık, baş ağrısı, eklem ağrıları, halsizlik, kas ağrıları, ses kısılması, öksürük ve lenf bezlerinin şişmesi, kulak ağrısı diğer belirtiler arasındadır. Kronik farenjitte ise akut farenjitin aksine ateş, halsizlik ve kırgınlık gibi şikâyetler pek görülmez. Boğaz ile ilgili şikâyetler daha hafiftir ancak ya hiç kaybolmaz ya da çok kolay ortaya çıkar. Boğazda kuruluk hissi, gıcık, yanma, kuruluk, yabancı cisim hissi, takılma, hafif yutkunma zorluğu gibi şikâyetler olur. Gıcık öksürüğü şeklinde bir öksürükte eşlik edebilir. 

TEDAVİSİ

Direk antibiyotik kullanmak; virüs sebebi ile olan bu rahatsızlıkta etkili olmayacaktır. Yanında ağrı kesici gibi ilaçları da kullanmak gerekir.

Tedavide dikkat edilecek unsurlar; dinlenmek, sigara ve alkol almamak, boğazı temizlemeye çalışmaktan kaçınmak, bol bol su içmek, gargara yapmak, alerjiye neden olan faktörlerden uzak durmak.

FARENJİT

Benzer Konular

Yorumlar (0)