Fue Saç Ekim Tekniği

Fue tekniğinde kesi yapılmadan direkt olarak nakledilecek saç kökleri yani saç folikülleri ve onları beslemekle görevli olan dokulardan meydana gelen üniteler özel geliştirilmiş bir motor sayesinde tek tek alınmak suretiyle yeni bölgeye transfer edilmektedir. Fue saç ekim tekniği uygulanırken tüm saçlar folikül adındaki küçük ünitelerin içine konulur. Bu yöntemin en büyük özelliklerinden biri, folüküllerin doğrusal kesi yapılmadan yuvarlak kesiler ile alınmasıdır. Aynı zamanda bu durum saç ekimi yapan hekiminde işini kolaylaştırmaktadır. Transfer edilecek tüm saç kökleri, iki kulak arasındaki verisi saha olarak adlandırılan bölgeden alınmaktadır.

 

Fue Saç Ekim Tekniğinin Avantajları

  • Bu teknikle yapılan saç ekimleri hem daha hızlı hem de daha kolay yapılır.
  • Verici bölge olarak kabul edilen iki kulak arasındaki saçların sıklığı çok fazlaysa, bir seansta yaklaşık olarak 4600 ile 11500 saç nakil edilebilmektedir.
  • Bu teknikte herhangi bir duygusal kesi yapılmadığından, hiçbir şekilde bisturi kullanımına ihtiyaç duyulmamaktadır.
  • Kesi işlemleri çok daha az olur ve hiçbir şekilde dikişe ihtiyaç duyulmaz.
  • Kesi işlemleri 0,7 ile 0,8 mm çapındaki uçlar ile gerçekleştirildiğinden daha çabuk ve kolay gerçekleşir.
  • İyileşme süreci daha kısadır.
  • Operasyon izleri diğer tekniklere oranla daha azdır.
  • Maksimum 1 hafta ile 10 gün arasında, tedavi olan kişi sosyal yaşantısına kaldığı yerden devam edebilir.
  • Kesi işlemleri minimal seviyede uygulandığı için operasyon stresi ve işlem sonrası ağrılar oluşmaz.

Fue Saç Ekim Tekniğinin Aşamaları

Bu saç ekim tekniği toplamda 4 aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama hazırlık aşamasıdır. Bu aşamada fotoğraf çekimi, durum tespiti, ekim yapılacak yerin tespiti ve saç köklerinin alınacağı bölgeler tespit edilmektedir. İkinci aşamada verici bölgeden saç kökleri alınmaktadır. Bu işlem yapılırken saç kökleri belirli aralıklar ile alınır ve bu kökler +4 ile +10 Co civarındaki ısıya sahip özel bir çözelti içinde bekletilir. Üçüncü aşamada alınan saç köklerinin transfer edileceği kanal açılmaktadır. İşlem esnasında lokal anestezi uygulanmaktadır. Dördüncü ve son aşamada ise, artık açılan kanallara saç kökleri yerleştirilmektedir. Bu aşamada kişiye yemek ve dinlenme için 15 dakika süre verilebilmektedir. Köklerin alındığı yerler bir bandaj yardımı ile kapatılır ve sancı oluşması durumunda ağrı kesici alınabilir. 3 saat süren bu aşama, işlemin yoğunluğuna göre bazı durumlarda 6 ile 9 saat arası sürebilmektedir.

Fue Saç Ekim Tekniği

Benzer Konular

Yorumlar (0)