Gebelikte Antidepresan Kullanımı Güvenli mi?

Gebelik dönemlerinde alınan antideprasan ilaçlar çoğunlukla bebek sağlığını tehlikeye atmaktadır. Ancak bununla beraber antideprasan alımının kökten durdurulması da anne adayları için risk oluşturabiliyor. Depresyon türlerinin tedavi yöntemleri arasında ilk tedavi olarak her zaman antideprasanlar önerilmektedir. Kullanılan antideprasanlar kişilerin duygu durumlarını kontrol altında tutmasına ve kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olabilir. Fakat gebe kadınlarda bu ilaçların kullanımına biraz daha dikkat etmek gerekir. Şimdi gebelikte antideprasan kullanımı güvenli mi yoksa güvenli değil mi hep birlikte inceleyelim;

 

Gebelik Depresyonu Nasıl Etkiler?

Hamilelik hormonlarının depresyon dönemlerinde bayanları koruduğu düşünülüyordu ama yapılan bazı bilimsel araştırmalar bu bilginin yanlış olduğunu göstermektedir. Bunun dışında hamilelik dönemleri gibi özel durumlarda depresyon gibi problemler ile başa çıkmayı zorlaştırabilir.

Gebelikte Tedavinin Önemi

Hamilelik dönemlerinde depresyon tedavisi mutlaka görülmelidir. Tedavi edilmemesi durumunda var olan depresyon nedeniyle anne adayları kendilerini idare edebilmek için gerekli gücü bulamayabilir. Bu sorunun sonucunda anne adayı doğum öncesinde bir bakım aramayabilir ya da bebeğin ihtiyaç duyduğu yiyecekleri yemek konusunda isteksizlik yaratabilir. Ayrıca kendini sigara ve içkiye vermesine yol açabilir. Sonuç olarak düşük ağırlıklı bebek, erken doğum ya da bebekle ilgili farklı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda anne adayının doğum sonrası depresyon riskini arttırabilir. Yani bebekle olan bağlar güçleşebilir.

Gebelikte Kullanılabilecek Antideprasanlar

Hamilelik dönemlerinde antideprasan kullanma kararı, yararları ve riskleri arasında bulunan bir denge üzerine kuruludur. Çoğu zaman hamilelik dönemlerine antideprasan ilaç kullanan anne adaylarının bebekleri için doğum kaynaklı kusurların ve diğer bazı sorunların oluşma riski oldukça düşüktür. Ancak yine de bazı antideprasan ilaçların gebelik dönemlerinde kullanılmasının bir risk oluşturmadığı saptanmıştır. Ancak bu antideprasanlar her ne olursa olsun gebelik dönemlerinde kullanılmamalıdır. Aksi takdirde bebeğin genel sağlığı tehlikeye atılmış olur. İzin verilen antideprasan ilaçların başında Trisiklik Antideprasanlar gelmektedir. Bu ilaçlar genel olarak nortriptilin ve amitriptilin içermektedir.

Gebelikte Antidepresan Kullanımı Güvenli mi?

Kullanılan bir diğer antideprasan ise Bupropion (Wellbutrin) antideprasanlardır. Bu ilaçlar genellikle sigara bırakmaya yardımcı olarak kullanılan ilaçlardır. Gebelik dönemlerinde bu ilacın potansiyel riskleri tamamen değişkenlik göstermektedir. İlk yapılan çalışmalarda büyük riskler taşıdığı ortaya çıkmıştır. Sonrasında yapılan araştırmalarda ise bebeklerin doğduktan sonra akciğer problemi yaşadıklarını ortaya çıkarmıştır. Ayrıca hamileliğin son dönemlerinde kalp kusurlarına yol açtığı da saptanmıştır.

 

Anahtar Kelimeler: hamilelikte antidepresan kullanımı, gebelikte ilaç kullanımı, antidepresan hamileyken kullanılır mı, antidepresanın gebelikte yan etkileri

Gebelikte Antidepresan Kullanımı Güvenli mi?

Benzer Konular

Yorumlar (0)