Gebelikte Beslenme

Yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenme yaşamın her döneminde olduğu gibi gebelikte de oldukça önemli bir durum. Anne adayı gebeyken beslenmesine ve yediklerine her zamankinden daha fazla dikkat etmek durumundadır. Öncelikle gebelik öncesi beslenmeye bir göz atalım. Hamile kalmaya karar veren bir kadın yakın zamanda beslenmesini düzene sokmalı ve ek gıdalarla vitamin, mineral takviyesi yapmalıdır. Gebelikten yakın bir zaman önce sadece doğal gıdalarla beslenmeli, hazır ve katkılı maddelerden olabildiğince uzak durmalıdır. Gebelik öncesi anne adayı mutlaka folik asit almalıdır. Folik asit alyuvarların oluşmasında çok etkilidir ve enerji üretiminde önemli bir rol oynar. Gebe kalmadan önce ve gebelik sırasında alınan folik asit bebek anne karnındayken oluşabilecek gelişim bozukluklarını büyük ölçüde engeller. Bu sebeple folik asit alınımı çok önemlidir. Folik asit koyu yeşil yapraklı bitkilerde, kuru baklagiller, karaciğer ve yağlı tohumlarda bol miktarda bulunur.

kilo-direnci

Gebelik döneminde vücudun demir ihtiyacı iki katına çıkar. Bu sebeple demir yönünden zengin besinler tüketmekte büyük yarar var. Demir en çok kırmızı et, kuru üzüm , yumurta ve kuru baklagillerde bulunur.

Gebelikte beslenme ihmal edilmemesi gerekilen bir konudur . Anne adayları genellikle fazla kilo almamak için gebeyken yemeğinden kısar ve canı çektiği halde bazı besinleri yemeyi reddeder. Gebelik süresince sırf kilo almamak için bir diyet uygulamak oldukça yanlış bir uygulamadır. Sağlıklı bir anne adayı gebeyken yaklaşık olarak 12-15 kg arası kilo alır. Eğer kilonuz hızla ve kontrolsüz şekilde artıyorsa kullandığınız ürünlerde biraz daha yağsız ve kalorisiz besinler tercih edebilirsiniz. Örnek olarak tam yağlı süt yerine yarım yağlı süt içmenin alacağınız kalori miktarını azaltacaktır.

Gebelikte beslenmede alınacak proteinler önemli bir yer tutar. Bu dönemde kaliteli protein kaynaklı besinlerle beslenmek çok önemlidir. Her sabah güne bir yumurtayla başlamak vücudun ihtiyaç duyduğu proteini sağlamada oldukça etkilidir. Gebelikte yeterli miktarda protein almamış anne adaylarının daha sonra diş çürümesi gibi protein eksikliğinden kaynaklı problemleri olabilir.

Gebelikte aşırı kafein tüketimi bebeğin gelişiminde özellikle kemik gelişiminde büyük olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple anne adayının tükettiği kahve ve kafeinli içecek miktarını doğru ayarlaması çok önemlidir.

Gebelikte beslenmede bir diğer önemli nokta sigara ve alkoldür. Sigara ve alkol bebeğin gelişimini olumsuz etkiler. Doktor kontrolünde içilen az miktarda alkolün büyük zararları olmasa da dozunu biraz kaçırmak olumsuz sonuçlara davetiye çıkartabilir. Bu sebeple alkol ve sigaradan olabildiğince uzak durmak bebeğin sağlığı için çok önemlidir.

Gebelikte Beslenme

Benzer Konular

Yorumlar (0)