GLOKOM NEDİR

Glokom halk arasında (Göz tansiyonu) veya karasu hastalığı olarak bilinmektedir. Glokom görme kaybına neden olabilecek milyonlarca insanı etkileyen yaygın bir göz hastalığıdır.

 

Glokom (Göz tansiyonu) belirtileri, başlangıçta herhangi bir şikayete neden olmazlar. Seneler geçtikçe yavaşça ilerler ve göz sinirlerini harap ederleri. Görmenin zamanla gitgide azalması ile görme alanında kalıcı hasar yerleşmiş demektir. Akut Glokom krizi durumunda ise göz tansiyonu aniden çok yükselir. Belirtiler arasında genellikle göz de kızarıklık, bulanık görme, ışıklar etrafında renkli halkalar görme, ağrı, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler bulunur. Bu tip hastalarda teşhis daha erken evrelerde konabilir.

Glokom (Göz tansiyonu) hastalığına yakalanma riskini arttıran faktörler ; ileri yaş, ailede herhangi bir bireyde glokom öyküsü, şeker hastalığı, sigara, myopi, hipermetropi, düşük-yüksek kan basıncı, uzun süreli kortizon kullanılıyor olması, migren, gözlerde ağır iltihaplanmalar ve enfeksiyon öyküleri, önceden geçirilmiş olan göz ameliyatları ve göz yaralanmalarıdır. Glokom her zaman herhangi bir belirti vermediğinden oluşan görme kayıpları geri döndürülemediğinden erken tanısı çok önemlidir. Sizde de bu yukarıda sayılan belirtilerden herhangi biri varsa, erken tanı için bir göz doktoruna gitmeniz ve muayene olmanız yararınıza olacaktır. Unutmayın, tedbirinizi alın.

 

Golokom (Göz tansiyonu) teşhisi; tonometre denilen cihazlar ile göz tansiyonunun ölçülmesi, göz sinirinin hasarının değerlendirilmesi, görme alanı testi, OCT ve HRT ileri teknoloji ürünü cihazlarla optik sinir tomografisi ve HRT sinir lifi analizi cihazları ile teşhisinde son derece önemlidir.

 

Golokom (Göz tansiyonu) tedavisinde ; Öncelikle göz içi basıncının düşürülmesine yönelik ilaçlar tatbik edilmektedir. Gerekli görüldüğü durumlarda lazer veya cerrahi tedavi de uygulanabilmektedir. Acil tedavi edilmediği durumlarda görüş kaybedilebilir. Bebeklerde görülen glokomda şiddetli göz sulanmaları, ışığa hassasiyet, gözlerde büyüme ve gözde grileşme vardır. Doğuştan görülen glokomlarda tedavi cerrahidir.

GLOKOM NEDİR

Benzer Konular

Yorumlar (0)