Göz Kapağı Hastalıkları

 

Göz kapağı hastalıkları, genel olarak basit hastalıklar olarak algılanmaktadır. Fakat göz kapağı hastalıklarının birçok çeşidi bulunmaktadır ve genel olarak basit seyir eden bu hastalıkların tedavisi yapılmaz ve önlemi alınmaz ise ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Göz kapağı hastalıklarının bazıları, kalıtsal olarak oluşabildiği gibi bazıları da enfeksiyona bağlı olarak gelişebilmektedir. Her ne nedenden kaynaklanıyor olursa olsun, yaşanacak rahatsızlıkları ciddiye almak ve hemen bir uzman doktora başvurmak gerekmektedir.

 

Arpacık

Kirpik diplerinde meydana gelen, kirpik dibindeki foliküllerin iltihaplanması ile ortaya çıkmaktadır. Arpacık rahatsızlığı ile, göz kapağında kızarıklıklar ve şişkinlikler meydana gelir. Ayrıca, ağrı verici bir rahatsızlıktır. Tedavisinde ilaç kullanımı gerekmektedir, sıcak kompres uygulamaları da yapılabilmektedir.

Dış Arpacık: Eksternal hordeolum olarak adlandırılır. Deri üzerinde lezyon oluşumu söz konusudur.

İç Arpacık: Internal Hordeolum olarak adlandırılmaktadır. Ödemli ve ağrılı olarak yaşanır. İç arpacığa neden olan lezyon iç kısımda oluşur.

Göz Kapağı Hastalıkları

Blefarlt

Blefarlt da tıpkı arpacık gibi kirpik diplerinde yaşanan bir enfeksiyon sonucunda ortaya çıkar. İnsana batma hissi verir ve ağrı yaşanmasına yol açar. Tedavisinde uzman doktor müdahalesi gerekir; göz kapağı temizliği uzman tarafından yapılır ve antibiyotik içerikli bir ilaç tedavisi planlanır. Bu hastalık tedavi edilmez ise daha ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

 

Şalazyon

Göz kapağında bulunan salgı bezi iltihaplanması durumudur. Ağrı, şişkinlik ve kızarıklık yaşanmasına sebep olur. Şalazyonun teşhisi ve tedavi edilmesi önem taşımaktadır çünkü tedavi edilmez ise kalıcı kist oluşumuna neden olabilmektedir. İlaç tedavisi gerektiren bu rahatsızlık, halk arasında genellikle arpacık ile karıştırılmaktadır. İlaç tedavisinin işe yaramadığı vakalarda kist içine enjeksiyon yapılması ve bu da yarar sağlamaz ise cerrahi işlem ile kistin alınması şeklinde tedaviler uygulanır.

 

Ptozis

Göz kapağının düşmesi ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Ptozis, doğuştan, yaşlılıktan ya da bir travma sonrası ortaya çıkabilmektedir. Tedavisi, cerrahi bir işlem ile mümkündür. Özellikle çocuklarda ortaya çıkan ptozislerin erken teşhis edilmesi ve tedaviye başlaması büyük önem taşımaktadır. Çünkü, tedavi için gecikilmesi durumunda, çocuklarda göz tembelliği oluşmasına neden olmaktadır.

Göz Kapağı Hastalıkları

Ektroplon

Göz kapağının dışa doğru dönmesi durumunu tanımlayan bir hastalıktır. Tek tedavi şekli; cerrahi bir operasyonun gerçekleştirilmesidir.

 

Entroplon

Kirpiklerin ve göz kapağının içe doğru dönmesi durumudur. Bu rahatsızlıkta tedavi yöntemi genel olarak cerrahi bir operasyonun gerçekleştirilmesi şeklinde olmaktadır.

 

Lagoftalmi

Göz kapaklarının kapatılamaması ve gözler kapatıldığında arada bir aralık bulunması durumudur. Yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır. Bu durum, uyku sırasında korneanın kurumasına yol açar ve nadir de olsa kimi zaman gözün kaybedilmesi durumu olan lagoftalmi keratitiye yol açabilir. Bu rahatsızlığın tedavisi için önce, rahatsızlığa neden olan sebebin belirlenmesi gerekmektedir. Suni gözyaşı damlaları, pomatlar, flaster yardımı ile göz kapaklarının kapalı tutulması ya da cerrahi müdahale gibi yöntemler ile tedavi işlemi gerçekleştirilir.

 

Göz Kapağı Hastalıkları

Benzer Konular

Yorumlar (0)