Göz tansiyonu

Göz tansiyonu, göz basıncı veya göz içi basıncı (GİB) olarak bilinir ve genel göz sağlığınız için çok önemli bir faktördür. Gözlerinizi mümkün olduğunca sağlıklı tutmak ve glokom gibi hastalık riskini azaltmaya yönelik  gerekli adımları atmak önemlidir.

 

Normal göz tansiyonu tam olarak nedir ve nasıl yükselmesini engelleyebilirsiniz?

Normal göz basıncı tipik olarak 10 ila 21 mmHg (milimetre civa) arasında değişir. Sadece bir doktor göz tansiyonunu ölçebilir, bu yüzden normal veya yüksek GİB değeriniz olup olmadığını anlamak için rutin göz doktoru kontrolleri planlamanız gerekir.
 
Rutin muayeneler sırasında doktorunuz, gözünüzdeki basıncı ölçmek için tonometre denen özel bir alet kullanacaktır. Normalden daha yüksekse, oküler hipertansiyon ve glokom gibi problemler için risk altında olabilirsiniz.
 
 

Oküler Hipertansiyon ve Glokom

Sağlıklı gözlerin korunması için normal göz tansiyonu çok önemlidir. Gözlerinizdeki basınç uzun bir süre boyunca yükselirse, oküler hipertansiyonunuz olabilir. Oküler hipertansiyon, yüksek göz tansiyonu ile karakterize edilen yaygın bir konudur. Gözdeki sıvının yetersiz drenajı olduğunda ortaya çıkar. Sonuç olarak, sıvı, genel göz tansiyonunun artmasına neden olan birikmeye devam eder.

Oküler Hipertansiyon ve Glokom

Oküler hipertansiyon genellikle vizyonda değişikliklere neden olmadığı için, hastalığı olan çoğu insan hiçbir zaman hiçbir belirti görmez. Ancak, bu durumdakilerin glokom geliştirme olasılığı daha yüksektir. Herkes glokom alabilir, ancak göz içi basıncı yüksek olanların bunu geliştirmesi daha olasıdır. Glokom, artan göz tansiyonuna bağlı olarak optik sinir hasarı ile sonuçlanan ciddi bir göz problemidir. Tedavi edilmezse, glokom görme bozukluğuna ve hatta körlüğe yol açabilir.

 

Normal Göz Basıncı Nasıl Korur?

Vizyonunuzu korumak için oküler hipertansiyon ve glokom riskinizi azaltmak istiyorsanız, erken teşhis önemlidir. Bu sorunlar tespit edildikten sonra, doktorunuzla tedavi seçeneklerini tartışmanız gerekir. Eğer oküler hipertansiyonunuz varsa, doktorunuz gözlerinizi izleyecek ve basıncı düzenlemek için göz damlaları gibi topikal tedavileri reçete edecektir.
 
Göz damlaları, küçük glokom vakaları için de mevcuttur. Fakat vakanız daha şiddetliyse, glokom için cerrahi tedaviler önerilebilir. Yaşam tarzı faktörleri göz tansiyonunu da etkileyebilir. Yüksek tansiyonunuz varsa veya olması gerektiği kadar aktif değilse, birkaç yaşam tarzı değişikliği yapmayı düşünmelisiniz. Sağlıklı yiyecekler yemek, stres seviyesini düşürme ve kan basıncını normalleştirme, gözdeki basıncı azaltmaya katkıda bulunur. Rutin egzersiz, normal göz basıncını korumanıza da yardımcı olabilir. En önemlisi, rutin göz muayenelerini planlayın. Artan göz basıncı erken tespit edildiğinde, uygun göz sağlığını sağlamak için gerekli tedaviyi alabilirsiniz. 

 

Göz tansiyonu

Benzer Konular

Yorumlar (0)