Hacamat Nedir ve Faydaları Nelerdir

Hacamat Nedir ve Faydaları Nelerdir

Hacamat ile tedavi etme yöntemleri bilinen en eski tedavi yöntemlerinden biridir. Bu tedavi yöntemi yaklaşık olarak 1500 yıl öncesinde bile uygulanmaktaydı. Bu kadar eski bir tedavi yöntemi olmasına rağmen Afrika, Asya ve Uzak Doğu ülkelerinde halen yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Ayrıca günümüzde Avrupa’da alternatif tıp alanında da kullanılmaya başlanmıştır. Üstelik bu tedavi yöntemi peygamberimiz tarafından da önerilen sağlıklı bir davranış olarak bilinmektedir. Peki Hacamat nedir ve faydaları nelerdir? Şimdi hep birlikte bir göz atalım;

 

Hacamat Nedir?

Hacamat, vücuttaki belirli bir bölgede yer alan kılcal damarlarda bulunan çeşitli hastalık yapma etkilerine sahip kirli kanın vücuttan dışarı atılması işlemine denir. Çünkü hacamat esnasında vücuttan dışarı çıkan kan temiz kan değildir ve koyu renkli, kirli ve pıhtılaşmış kandır. Bu işlem sonucunda kan temizleneceğinden eskiye oranla daha akışkan bir hal alacaktır. Kanın akışkanlık kazanması birçok hastalığın oluşumu engelleyecektir.

Hacamatın Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

  • Hacamat işlemleri ‘’Haccam’’ adı verilen kişiler tarafından yapılmaktadır.
  • Hiçbir şekilde yan etki oluşturmaz. Ancak yanlış yapılan uygulamalar hariç. Bu nedenle Haccam denilen ve yapmasını tam olarak bilen kişiler tarafından yapılması çok önemlidir.
  • Uygulama tamamen doğaldır.
  • Nadiren hafif ağrılar oluşturabilir ve hiçbir şekilde iz bırakmaz.
  • Uygulamanın yapıldığı gün iyileşmeler gözlemlenir ve ciddi bir rahatlama oluşur.
  • Hacamatın ne kadar faydalı olduğunu bilen bazı alimler 3 ayda bir bu hacamat uygulaması yaparlardı.
  • Bayanların adet sebebi ile hacamat uygulamasından kaçmaları yanlıştır. Çünkü adet görmek şifa sağlamamaktadır.
  • Bilimsel olarak yapılan araştırmalarda vücuttan alınan kirli kanın hacamat yöntemi ile alınması beyine giden akının hızını arttırdığı ve kandaki alyuvar yoğunluğunun ciddi oranda azaldığı görülmüştür. Ayrıca hemoglobin seviyelerinin düşmesiyle kalbin beyine normalden daha hızlı ve sağlıklı kan pompaladığı ortaya çıkmıştır.
  • Günümüzde kullanılan kan alma işlemleri ile aynı olmasa da, bu kan alma işlemleri de oldukça faydalıdır.

 

Hacamat Nasıl Yapılır?

Hacamat işleminde deri bir jilet veya neşter yardımı ile hafifçe çizilir ve bir bardağa vakum özelliği kazandırılarak bu çiziğin üzerine bırakılır ve beklenir. Genellikle sırt bölgesine uygulanan hacamat kesinlikle organların bulunduğu bölgelere uygulanmamalıdır. Eski zamanlarda küçük kağıt parçaları yakılarak bardağa konup bekletilmeden deriye uygulanırdı. Ancak günümüzde bu vakumlama özelliği farklı yöntemlerle de gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca hacamat yapılırken kullanılan malzemelerin temiz ve steril olması gerekmektedir.

 

 

 

Hacamat Nedir ve Faydaları Nelerdir

Benzer Konular

Yorumlar (0)