Hemofili Nedir ?

Hemofili Nedir ? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir ?

Hemofili, kanamaları durduran ve kanın pıhtılaşmasını sağlayan kan içindeki faktör 9 ile faktör 8 adındaki iki proteinin eksikliğine denir. Bu hastalık ilk olarak 1920 yılında tanımlanmış ve ciddi kanamalara neden olabilen bir hastalık olduğu görülmüştür. Bu hastalığı taşıyan insanların % 30’u aynı hastalığı ailesinde bulundurmaz. Çünkü insan genlerinde meydana gelen mutasyon sebebiyle meydana gelir. Bu hastalıkta problem kanamalar değil, oluşan kanamaların normalden daha uzun sürmesidir. Peki Hemofili nedir ? Belirtileri ve nedenleri nelerdir ? Şimdi hep birlikte inceleyelim;

 

Hemofili Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalığın şiddeti kanda bulunan 8 ve 9 faktörlerinin eksikliğine göre değişiklik göstermektedir. En belirgin belirtilerinden biri kanamadır. Çocukluk dönemlerinde meydana gelen beyin kanamaları ölümler ile sonuçlanabilmektedir. Eklem hareketlerini inanılmaz derecede kısıtlar ve bazı durumlarda tamamen ortadan kaldırabildiği görülmüştür. Ayrıca kemiklerin de kaynaşmasına sebep olabilir. Kanamalar böbrek ve karaciğer gibi organlarda da meydana gelebilmektedir. Yaşlılık dönemlerinde hastalığın anlaşılması sonucu, hastanın daha dikkatli bir hayat sürmesine neden olur. En ufak darbeler sonucu oluşan kanamalar bile haddinden fazla sürebilir. Yaşın ilerlemesi ile hastalığın nasıl ilerleyeceğini kestirmek çok zor olabilmektedir.

Hemofili hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Hemen her yaşta ortaya çıkabilen bu hastalık yeni doğan bebeklerde dahi tespit edilebilmektedir. Ancak bu hastalarda kanamaların tam olarak ne zaman görüleceği bilinemediğinden, hastalığın teşhisi için doktora başvurma işlemleri genellikle geciktirilir. Hastaneye gidildiğinde doktorların ilk sorusu ailenizde başka kimselerde de hemofili hastalığının olup olmadığı şeklinde olacaktır. Hastalığın anne genleri ile geçmiş olup olmadığı bu konuda çok önemlidir. Bu sayede diğer kardeş ve kardeş çocuklarında da bu hastalığın olup olmadığı daha rahat bir şekilde tespit edilebilir. Bunun dışında yapılan kan tahlillerinde kişinin kan pıhtılaşma değerlerine bakılır. Bu hastalığın tedavi süreci oldukça uzun sürdüğünden, hastayı ve ailesini çok uzun ve ciddi bir süreç beklemektedir. Eğer küçük çocuğunuzda kanama olması durumunda uzun süre bu kanama durmuyorsa hemen bir doktora tedavi ettirmeli ve erkenden hastalığın teşhis edilmesini kolaylaştırmalısınız.

Hemofili Nedir ?

Benzer Konular

Yorumlar (0)