HİPERMETROP

Hipermetrop, uzaktaki nesneler net görülür iken yakındaki cisimlerin net görülmemesi halidir. Genelde ilerleyen yaşlara görülen yaygın bir rahatsızlıktır.

Hipermetropun derecesi sizin odaklanma yeteneğinizin belirlenmesine yardımcı olacaktır. Şiddetli hipermetropu olan kişiler sadece uzak mesafelerdeki nesneleri net bir şekilde görebilirler, daha hafif hipermetropu olanlar ise daha yakın nesneleri net bir şekilde görebilirler.

BELİRTİLERİ

Yakındaki nesnelerin bulanık görülmesi

Yakındaki nesneleri görmek için gözü şaşı yapmak

Göz yanması

Göz yorgunluğu

Okuma, bilgisayara kullanımı gibi gözün yakınındaki faaliyetler sonrası bağ ağrısı

SEBEPLERİ

Göz, görüntülere odaklanan iki bölümden oluşur. Kornea adı verilen bölüm gözün ön yüzeyinde, lens adı verilen kısım ise gözün içindeki bir yapı olup odaklanmaya yardımcı olarak nesnelerin şekillerini belirler.

Eğer kornea yada lens düzgün ve pürüzsüz bir kavise sahip değilse, ışık ışınları uygun bir şekilde kırılmaz ve kırılma kusuru ortaya çıkar. Hipermetrop bir tür kırılma kusurudur.

Kornea çok az kavisli yada göz normalden daha kısa olduğunda yakını görememe olayı ortaya çıkar. Işığın tam olarak retina üzerine odaklanması gerektiği halde, ışık retinanın arkasında odaklanır ve bu da yakındaki nesnelerin bulanık görünmesi ile sonuçlanır.

TEDAVİSİ

Hipermetropluk temel göz muayenesi ile teşhis edilir. Tedavinin amacı retina üzerine ışığın odaklanmasını sağlamak için lens veya cerrahi müdaheledir.

Genç kişilerde göz lensleri esnek olduğu için gerekli olmayabilir. Ama ileri yaşlarda yakın görmeyi geliştirmek için düzeltici lensler gerekir.

Ayrıca yaşa bağlı yakın görme (presbiyopi) ile ilgili sorun yaşıyorsanız, monovizyon kontakt lensler sizin için iyi bir seçenek olabilir.

ÖNLENMESİ İÇİN

Gözlerinizi kontrol ettirin

Kronik sağlık sorunlarınızı kontrol ettirin

Sağlıklı beslenin

Güneşten gözlerinizi koruyun

Doğru gözlük kullanın

HİPERMETROP

Benzer Konular

Yorumlar (0)