Hipertansiyon Tedavi Yolları

Hipertansiyon Tedavi Yolları


Tansiyon, kanın atardamar duvarına yaptığı basınçtır. Atardamar duvarına yapılan en küçük basınç diyalostik kan basıncı olarak tanımlanır. Buna da halk arasında küçük tansiyon denir. Bu duvara yapılan en büyük basınç ise sistolik kan basıncıdır ki buna da büyük tansiyon adı verilir. Normal tansiyon değerlerine göre kişi de küçük tansiyonun 80, büyük tansiyonun ise 90 olması gerekiyor. Büyük tansiyon 140 üzerinde olduğunda ve küçük tansiyon da 90 üzerine çıktığında hipertansiyon meydana geliyor. Hipertansiyon nedenleri farklılık gösterebiliyor. Ancak en önemli nedeni stresli yaşam olarak belirtilebilir. Hareketsiz yaşam, şeker hastalığı, yüksek tuz tüketimi, kalsiyum gibi minerallerin yeteri kadar vücuda alınmaması gibi nedenler de sayılabilir. Bunlara ek olarak birtakım ilaçlar da yüksek tansiyon riskini ortaya çıkarabiliyor.

Hipertansiyon Belirtileri

Hipertansiyonun en çok bilinen belirtisi enseden başlayan ve başa doğru olarak oluşan ağrılardır. Bunun yanında burun kanasının görülmesi, kulaklarda uğultu olması ya da çınlama gibi seslerin oluşması ve baş dönmesi de bulunuyor. Sürekli olarak idrara çıkma isteğinin oluşması, kas zayıflığının olması, kaslarda kasılma meydana gelmesi ve horlama da yine hipertansiyon belirtisi sayılabilir. Bu belirtilerden bir tanesi de kişi de kendini gösterebilir, birden fazlası da gösterebilir.

 

Hipertansiyon Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir?

Hipertansiyon tanısı konmadan önce kişiler birtakım önlemleri alarak bu durumu dengeye alabilirler. İdeal bir kiloya inmeye özen gösterilmelidir. Özellikle aşırı kiloda olan insanların doktor kontrolünde bir diyet programı uygulamasında fayda vardır. Bununla birlikte düzenli olarak egzersiz yapmaya özen gösterilmelidir. Tuz ve sodyum daha az tüketilmeli ve posalı yiyecekleri daha fazla tüketmelidirler. Yağ kullanımında da mutlaka sağlıklı olan yağlar tercih edilmelidir.

 

Hipertansiyon Ne Gibi Zararlar Verir?

Hipertansiyonun neden olduğu kontrol edilemeyen kan basıncı vücuda fazlası ile zarar verebiliyor. Bu durum yıllarca sürebilir ve vücudu sessizce eritebilir. Damar tıkanıklığı gibi sorunları meydana getirerek kişide hayati risk oluşturabilir. Bunlarla birlikte kalp, beyin gibi organlarda ciddi hasarlar da meydana getirebilmektedir. Kan basıncı yüksek oranda artınca kalbe yüklenen yükte de artış meydana gelir. İlk zamanlar kalp buna direnç gösterse de giderek yükün artması nedeni ile bu yükü taşıyamaz hale gelecektir. Bu durumda da kalp kası büyüme gösterir. Kalbin kendi işlevinde meydana gelen denge bozukluğu insan sağlığı için başka tehditler ortaya çıkarır. Bu da kalp yetmezliği gibi sorunlar meydana getirebilir.

 

Hipertansiyon Tedavisi Yöntemleri

Hipertansiyon tedavilerinde asıl amaç kan basıncının dengede tutulmasını sağlamaktır. Bu denge de kan basıncının 140/90 mm hg altına düşmemesine özen göstermektedir. Bu tedavi için öncelikle kişinin yaşam şeklini baştan sona değiştirmesi gerekiyor. Bu rahatsızlığın en önemli tedavisi ilaç ile yapılan tedavilerdir. Düzenli olarak egzersiz yapmak, kilo kontrolüne dikkat etmek ve doktorun verdiği hipertansiyon ilaçlarını düzenli kullanmak son derece önemlidir.

Hipertansiyon Tedavi Yolları

Benzer Konular

Yorumlar (0)