İdrardan Kan Gelmesi

Bir sabah kalkıyorsunuz ve idrarınızın renginin normalde daha farklı olduğunu görüyorsunuz. Bunun neden ve nasıl olduğunu herkes merak etmektedir. Genellikle idrarın rengini pembe veya kırmızıya çeviren bu rahatsızlıklar, kanın idrar yoluşla dışarı atılmasıyla ortaya çıkar. Ancak her zaman bu renk değişikliğini kan ile bağdaştırmamak gerekir. Bu nedenle öncelikle bir muayene olmak şarttır. Çünkü bazı durumlarda yiyeceklerin renk pigmentleri, porfirya ve uyuşturucu kullanımı idrarda renk değişikliklerine yol açabiliyor. Ancak idrardan kan gelmesi durumunda hiç beklemeden hastaneye başvurmanız gerekmektedir.

 

İdrardan Kan Gelmesinin Başlıca Nedenleri

                İdrardan kan gelmesi durumunda ilk önce vücutta yüksek ateş ve yanma hissinin olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer yanma veya ateş varsa hemen bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Özelliklede karnın kenarlarından başlayarak kasıklara doğru ilerleyen bir ağrı veya yüksek ateş varsa çok dikkatli olmak gerekir. Bu ağrılar ve ateş genellikle iltihaplanmalardan kaynaklanmaktadır.

  • Karnınızın ve sırtınızın alt bölümlerinde ve kasık kısmında spazm oluşmasına yol açan böbrek taşları, sık ve az miktarda idrar çıkmanıza ve kanlı idrar yapmanıza yol açabiliyor.
  • Üretrit durumunda, Üretranızdan sarımsı bir tür akıntı geliyor, sık sık idrara çıkıyorsunuz, karın alt kısımlarınız ağrıyor ve idrarınızdan gel geliyor. Ayrıca bu rahatsızlık idrardan kan gelmesi dışında yanma ve cinsel ilişkide ağrılara neden olabiliyor.
  • Gromerülonefrit durumunda, idrardan gel gelmesi dışında, göz çevrelerinde şişlik, ayak bileklerinde kabarma, yorgunluk ve nefes darlığı oluşabiliyor.
  • Tehlikesiz Hematüri durumunda, sadece idrardan kan gelir ve başka belirti gözlenmez.
  • Hemolitik Anemide idrardan kan gelmesi dışında nefes darlığı, yorgunluk, güçsüzlük ve cilt sararması gibi durumlar görülmektedir.

İdrardan Kan Gelmesi Tedavisi

İdrarını tutamayanlar için Ödağacı tuzu iyi gelmektedir. Ancak genel olarak bu tür bitkilere güvenmemek gerekiyor. Bu durumda en mantıklı çözüm yolu hastaneye gitmektir. Bu hastalığı yaşamış biri olarak deneyimlerimi anlatan bir hastadan aynen yapılan alıntı şu şekildeydi; “Kan geldiğini gördüğüm an hiç beklemeden doktora başvurdum. Tahlil için idrar örneği alındı ve laboratuvarlarda incelendikten sonra böbreklerimden geldiği tanısı koyuldu. Hemen sonrasında bir iğne yapıldı ve 10 dakika sonra problemin ortadan kalktığına şahit oldum. Sonrasında 2-3 çeşit ilaç kullandım ve yıllardır bir daha böyle bir sorunla karşılaşmadım”.

 

                Elbette kişiden kişiye değişiklikler gösterebilir ancak ağır kaldırmanın bu tür rahatsızlıklara yol açtığı bilinmektedir. Bunun dışında aşırı yorulmalar da yine idrardan kan gelmesini tetikleyebilmektedir.

İdrardan Kan Gelmesi

Benzer Konular

Yorumlar (0)