İğneli Epilasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Kadınlar için düzenli olarak epilasyon yapmak artık işkence haline geldi. Çoğu kadın sürekli ağdaya gitmekten yahut kendisi yapmaktan dert yanıyor. İğneli epilasyon ise lazer epilasyonun yanında bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

 

İğneli epilasyon işlemi, ince bir iğnenin kıl kökünüze batırılarak kıl köküne elektrik verilmesi ve kıl kökünün yakılması işlemidir. Kesinlikle lazer epilasyondan daha etkilidir. Ancak kalın ve koyu renkli tüyler için lazer epilasyon, ince ve açık renk (ayva tüyü gibi) tüyler için ise iğneli epilasyon önerilir. İğneli epilasyon sonrası farkı hemen görebilirsiniz ancak lazer epilasyonda durum böyle olmaz. Ayrıca iğneli epilasyon lazer epilasyon daha ucuzdur. Çünkü lazer için gereken masraf daha fazladır ve lazer epilasyon daha uzun sürer. İğneli epilasyon, acılı bir tedavi yöntemidir. Ancak işlem yapılmadan evvel lokal uyuşturucu kremleri yahut iğneler ile iğneli epilasyon yapılacak bölge uyuşturularak acı hissi minimuma indirilebilir. Hatta hiç acı hissetmeyebilirsiniz.  Ancak işlem sonrası birkaç hafta bölge kızaracak ardından minik minik kabuk bağlayacaktır. Bu yüzden hassas davranıp, bölgeye birkaç gün su değmemesini sağlamalısınız. Hijyen açısından gittiğiniz güzellik merkezi size özel bir iğne verir. Her seansta bu iğneyi yanınızda götürürsünüz ve işlem o iğne ile yapılır.

 

İğneli epilasyon tedavisi, doktorların da tavsiye ettiği bir yöntemdir. Çünkü tüylerinizden sonsuza dek kurtulursunuz. Ancak iğneli epilasyon tedavisine başlamadan evvel bir kadın doğum uzmanı ile görüşmeniz gerekir. Hormon testi yaptırarak, tüylenmenizin hormon bozukluğundan ileri gelip gelmediğini öğrenmelisiniz. Eğer hormon bozukluğu sorununuz varsa, doktorunuz hormon tedavisi uygulayacaktır. Kullanacağınız haplar ya da iğneler ile hormonlarınız düzene girdikten sonra iğneli epilasyon yaptırabilirsiniz, aksi takdirde iğneli epilasyon fayda etmeyecektir. 

Eğer şikayetçi olduğunu bölgedeki tüyleriniz kalın ve siyaha yakın renkte ya da siyahsa, öncelikle lazer epilasyon yaptırmanız tavsiye edilir. Lazerin artık kıl köklerinizi görmediği duruma geldiğinizde artık iğneli epilasyona geçerek kalan ince kıl tüyden kurtulabilirsiniz. Böylelikle pürüzsüz bir tene sahip olabilirsiniz.

İğneli epilasyon işlemi yaptıracağınız yeri çok iyi araştırıp seçmeniz gerekir. Çünkü doğru uygulanmayan iğneli epilasyon ciltte yaralara neden olabilir, işlem sonrası oluşan kabuklar nedeni ile iz kalabilir.

İğneli Epilasyon Nedir? Nasıl Yapılır?

Benzer Konular

Yorumlar (0)